Przemysł w Niemczech: to już kryzys

Koniunktura w niemieckim przemyśle jest we wrześniu najgorsza od ponad dekady, czyli okresu globalnej recesji. Kryzys powoli rozlewa się na inne obszary gospodarki.

Publikacja: 23.09.2019 10:20

Przemysł w Niemczech: to już kryzys

Foto: AFP

Wskaźnik PMI, który mierzy tempo rozwoju gospodarki na podstawie ankiety wśród menedżerów logistyki przedsiębiorstw, w Niemczech spadł we wrześniu do 49,1 pkt z 51,7 pkt w sierpniu. Tym samym po raz pierwszy od kwietnia 2013 r. znalazł się poniżej granicy 50 pkt., co oznacza, że gospodarka się kurczy w ujęciu miesiąc do miesiąca. Niżej poprzednio był niemal siedem lat temu.

Ekonomiści przeciętnie spodziewali się niewielkiej zniżki tego wskaźnika, do 51,5 pkt.

Źródłem słabości niemieckiej gospodarki jest przemysł. W tym sektorze PMI we wrześniu spadł według wstępnych obliczeń firmy IHS Markit do najniższego od ponad dekady poziomu 41,4 pkt z 43,5 pkt w sierpniu. To oznacza, że zapaść w nadreńskim przemyśle jest już tak głęboka jak w 2009 r., czyli w czasie pierwszej po II wojnie światowej globalnej recesji.

Dekoniunktura w niemieckim przemyśle utrzymuje się już od ponad roku. To częściowo skutek problemów specyficznych dla kilku branż, m.in. motoryzacyjnej, częściowo zaś spowolnienia w globalnym handlu, co wiąże się m.in. z Brexitem i wojną handlową między USA i Chinami.

Kryzys rozlewa się jednak także na inne sektory. PMI w niemieckim sektorze usługowym  spadł we wrześniu do najniższego od dziewięciu miesięcy poziomu 52,5 pkt z 54,8 pkt w sierpniu. Choć utrzymał się powyżej 50 pkt, to jeden z najsłabszych odczytów w ostatnich trzech latach. Przy tym ankietowane przez IHS Markit firmy usługowe zgłosiły pierwszy od grudnia 2014 r. spadek wartości nowych zleceń.

- Usługowy PMI potrafi się mocno wahać z miesiąca na miesiąc bez żadnego wyraźnego powodu – zauważył Claus Vistesen, ekonomista z firmy analitycznej Pantheon Macroeconomics. Jak jednak podkreślił, istnieją inne powody aby sądzić, że recesja z sektora przemysłowego rozlewa się też na usługi.

Słabość niemieckiej gospodarki daje się we znaki całej Europie. Zbiorczy PMI w strefie euro zmalał we wrześniu do 50,4 pkt z 51,9 pkt w sierpniu. Ekonomiści przeciętnie spodziewali się stabilizacji tego wskaźnika.

W unii walutowej, tak jak w Niemczech, przemysł jest już w recesji. W tym sektorze PMI znalazł się na najniższym od siedmiu lat poziomie 45,6 pkt, po 47 pkt w sierpniu. Sektor usługowy pozostaje na ścieżce wzrostu (PMI powyżej 50 pkt., na poziomie 52 pkt), ale coraz niższego.

Firma IHS Markit nie oblicza PMI dla całej polskiej gospodarki, tylko dla przemysłu. Wrześniowy odczyt tego wskaźnika opublikuje na początku października.

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos