Najbogatsi szykują się na możliwą recesję

42 proc. instytucji zarządzających majątkami najbogatszych osób z całego świata zwiększa swoje rezerwy gotówki, by lepiej przygotować się do zawirowań na rynku – wynika z danych opublikowanych w „Global Family Office Report" przygotowanym przez bank UBS i Campden Wealth Research. 55 proc. ankietowanych instytucji spodziewa się recesji w 2020 r.

Publikacja: 25.09.2019 05:09

Najbogatsi szykują się na możliwą recesję

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

– Wśród najbogatszych inwestorów rośnie ostrożność i strach dotyczący rynków akcji. To nastraja więcej ludzi do myślenia o inwestycjach prywatnych, inwestycjach alternatywnych lub gotówce – twierdzi Timothy O'Hara, szef Rockefeller Global Family Office.

Choć udział gotówki w inwestycjach najbogatszych rodzin rośnie, to stanowi ona tylko 7,6 proc. alokacji ich kapitału. Instytucje zarządzające majątkami najbogatszych rodzin wciąż lokują najwięcej pieniędzy w akcjach. 25 proc. portfeli to akcje z rynków rozwiniętych, a 7 proc. akcje z rynków wschodzących. Obligacje z rynków rozwiniętych odpowiadają za 12 proc. ich inwestycji, a obligacje z rynków rozwiniętych za 4,3 proc. Bezpośrednie inwestycje w nieruchomości stanowią 17 proc. alokacji kapitału, fundusze typu REIT – 1 proc., a inwestycje w ziemię uprawną i lasy – 1,4 proc. Bezpośrednie inwestycje private equity to 11 proc. ich inwestycji, a fundusze private equity 7,7 proc., fundusze hedgingowe 4,5 proc., surowce 1 proc., a metale szlachetne tylko 0,8 proc. Przez ostatni rok najbardziej zwiększyły się ich inwestycje w nieruchomości (o 2,1 pkt proc.), a najbardziej spadły w fundusze hedgingowe i obligacje z rynków rozwiniętych (po 0,7 pkt proc.).

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka światowa
Friedrich Merz został kanclerzem Niemiec
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka światowa
Friedrich Merz nie został wybrany kanclerzem Niemiec
Gospodarka światowa
Rynek nie spodziewa się, by Fed wrócił do obniżek
Gospodarka światowa
Wojna celna może pogłębić chińską deflację
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Gospodarka światowa
Wyzwanie dla Grega Abela: poprowadzić Berkshire bez Buffetta
Gospodarka światowa
Upadek Klausa Schwaba. To on stworzył forum w Davos