Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.10.2019 06:25 Publikacja: 08.10.2019 06:25
Na forum Econjobrumors wśród kandydatów do Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii najczęściej wymienia się w tym roku (od lewej, w kolejności alfabetycznej): Richarda Blundella, Davida Carda i Charlesa Manskiego.
Foto: Wikipedia
Foto: university of waterloo
Foto: National academy of sciences
Laureata Nagrody Banku Szwecji imieniem Alfreda Nobla, powszechnie nazywanej ekonomicznym Noblem, Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosi w najbliższy poniedziałek. Jak dotąd przyznała ją 50 razy, wyróżniając łącznie 81 ekonomistów. Kto za tydzień dołączy do tej listy?
Gdyby Komitet Noblowski co roku nagradzał najbardziej wpływowego badacza, który jeszcze Nobla nie otrzymał, odpowiedź byłaby prosta. Nagroda powinna trafić do Andreia Shleifera z Harvardu. Według repozytorium publikacji naukowych RePEC to jego prace są najczęściej cytowane przez innych ekonomistów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wysocy rangą przedstawiciele amerykańskich i chińskich władz mają rozmawiać w Szwajcarii na temat relacji handlowych. Być może obie strony są gotowe pójść na ustępstwa.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele firm z Wall Street ma duże zasoby gotówki oraz widzi okazję do przeprowadzania buybacków.
Amerykański bank centralny, zgodnie z oczekiwaniami rynku, utrzymał główną stopę procentową w przedziale 4,25-4,5 proc.
Amerykański sąd federalny nakazał izraelskiej firmie szpiegowskiej NSO Group, twórcy Pegasusa, zapłatę niemal 170 milionów dolarów odszkodowania na rzecz WhatsAppa i spółki macierzystej – Meta.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Akcje Avic Chengdu Aircraft Corp., chińskiego producenta samolotów wojskowych, mocno zyskiwały w reakcji na doniesienia dotyczące zestrzeleń indyjskich myśliwców przez pakistańskie lotnictwo, wyposażone w jej samoloty.
Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień wskaźnik wzrósł o 3,2 proc. Wzrost był powszechny, a przyczyniły się do niego urządzenia elektryczne i transportowe, maszyny, motoryzacja i farmaceutyki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas