Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.10.2019 05:00 Publikacja: 22.10.2019 05:00
Foto: AdobeStock
W najnowszym raporcie agencja prognozuje, że do 2024 r. nowe dostawy taniej energii słonecznej mogą w globalnej skali wzrosnąć o 600 gigawatów, to prawie dwa razy więcej niż moc wszystkich obecnie działających elektrowni w Japonii. A produkcja elektryczności ze wszystkich odnawialnych źródeł ma w najbliższych pięciu latach zwiększyć się o 1200 GW. Takie są obecnie moce wytwórcze energetyki w Stanach Zjednoczonych. Energia z odnawialnych źródeł obecnie pokrywa nieco ponad jedną czwartą globalnego zapotrzebowania na prąd, a w 2024 r. ma to być 30 proc. IEA przewiduje też, że koszty produkcji energii słonecznej spadną w tym czasie o 15, do 35 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Popyt wzrósł o 3,6 proc. od lutego, wobec mediany szacunków 1,3 proc. w badaniu Bloomberga. Bez dużych zamówień wskaźnik wzrósł o 3,2 proc. Wzrost był powszechny, a przyczyniły się do niego urządzenia elektryczne i transportowe, maszyny, motoryzacja i farmaceutyki.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Friedrich Merz niespodziewanie nie uzyskał poparcia Bundestagu dla swojej kandydatury na nowego kanclerza Niemiec. Może on jednak próbować dalej.
Wiele walut krajów Azji Wschodniej solidnie umocniło się wobec dolara amerykańskiego.
W drugim głosowaniu lider CDU/CSU Friedrich Merz został wybrany kanclerzem Niemiec.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Lider CDU/CSU Friedrich Merz nie zdołał zebrać wymaganego poparcia, by w głosowaniu w parlamencie zostać wybranym kanclerzem Niemiec.
Niepewność dotycząca kondycji gospodarki amerykańskiej przemawia za tym, by Rezerwa Federalna na środowym posiedzeniu wstrzymała się z decyzjami o obniżkach stóp.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas