O inflacji prezes NBP powiedział, że obniży się do poniżej 3% r/r, być może nawet sięgnie 2,5% w marcu 2024 r. "W I kwartale br. ten spadek może być nawet szybszy, niż przewidywano w naszej projekcji listopadowej NBP. W efekcie inflacja w najbliższych miesiącach może obniżyć się nawet poniżej 3%. To jest blisko celu inflacyjnego NBP, który wynosi — jak państwo wiedzą - 2,5%. A nawet powiedziałbym, że możliwe jest, że będziemy dokładnie w 2,5-proc. inflacji, a nawet trochę niżej. Ale po wyliczeniu z modelu ekonomicznego wychodzi nam ok. 3%, lekko poniżej 3%" - powiedział Glapiński.
Dodał, że 3% inflacji oznacza wynik w paśmie odchyleń od celu, który zdefiniowany jest jako 2,5% +/- 1 pkt proc. „Więc w marcu będziemy w celu inflacyjnym albo bardzo blisko od niego, będziemy w paśmie odchyleń” - stwierdził prezes banku centralnego.
W komunikacie po wczorajszym posiedzeniu RPP napisano, że dynamika inflacji konsumenckiej w ujęciu rocznym prawdopodobnie istotnie spadnie w najbliższych miesiącach. Rada oceniła, że kształtowanie się inflacji w kolejnych kwartałach obarczone jest niepewnością, w tym związaną z wpływem polityki fiskalnej i regulacyjnej na procesy cenowe, a także tempem ożywienia gospodarczego w Polsce.
Inflacja bazowa głównym wskaźnikiem
Inflacja bazowa będzie się stopniowo obniżać - ocenił na konferencji prezes Adam Glapiński.
"Szczególną wagę będziemy przywiązywać do inflacji bazowej. Wskaźnik inflacji bazowej RPP przyjmuje teraz jako główny wskaźnik, który analizuje przy podejmowaniu decyzji, bo inflacja bazowa jest wolna od elementów niepewnych (...). Inflacja bazowa jest dla nas najbardziej miarodajna, jeśli chodzi o źródło naszych decyzji" - powiedział prezes NBP.
"Inflacja bazowa w Polsce będzie się dalej stopniowo obniżać - nie jakoś bardzo szybko, ale będzie się obniżać i to będzie sprzyjać trwałemu powrotowi inflacji do celu (...) w średnim okresie" - dodał.