Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
RPP ma mniejszy apetyt na szybkie luzowanie polityki pieniężnej. Od lewej: Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Adam Glapiński.
Na początku tygodnia rynkowej stopie WIBOR 6M przybyło około 10 pkt baz., z implikowanej z cen kontraktów ścieżki stóp procentowych zniknęła mniej więcej jedna obniżka o 25 pkt baz. Kolejne zespoły analityczne donoszą też o rewizji swoich prognoz dla stóp NBP. Przykładowo, ekonomiści banku Citi Handlowy podnieśli oczekiwaną stopę referencyjną na koniec 2026 r. aż o 75 pkt baz., z 3,50 proc. do 4,25 proc. Słowem: przewidywana skala cięć przez półtora roku została ścięta niemal o połowę (ze 175 pkt baz. do 100 pkt baz.). To samo zrobili zresztą analitycy banku Pekao – zostali przy prognozie dwóch cięć łącznie o 50 pkt baz. w tym roku (a więc do 4,75 proc. na koniec roku), natomiast zrewidowali oczekiwania na 2026 r. z obniżki o 125 pkt baz. w ramach pięciu cięć do raptem dwóch cięć, łącznie o 50 pkt baz. Inne zespoły również akcentują takie obawy, np. analitycy PKO BP piszą o potencjalnie „istotnie wyższej” ścieżce stóp procentowych w 2026 r., niż dotychczas zakładali. Na razie ekonomiści tego banku, ale też np. Santander Banku Polska, przesunęli oczekiwanie kolejnej obniżki z lipca na wrzesień.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Bieżąca koniunktura konsumencka w Polsce jest najlepsza od marca 2020 r., czyli od początków pandemii COVID-19. Również oczekiwania na kolejnych 12 miesięcy są niemal najlepsze od pięciu lat. Nie można wykluczyć, że to częściowo efekt... wyborów.
W maju inflacja bazowa w Polsce kontynuowała spadkową tendencję, obniżając się do najniższego od stycznia 2020 r. poziomu 3,3 proc. – podał NBP. To pierwszy raz od 5,5 roku, gdy dwa razy z rzędu uplasowała się poniżej 3,5 proc., czyli górnej granicy odchyleń od celu NBP.
Po maju dziura w kasie naszego państwa wyniosła ponad 108 mld zł i była najwyższa w historii o tej porze roku. Pocieszeniem może być jedynie to, że wpływy z VAT idą całkiem nieźle i być może nie będzie potrzebna nowelizacja budżetu.
Inflacja bazowa w maju w Polsce spadła do 3,3 proc. r./r. – podał w poniedziałek Narodowy Bank Polski (NBP). Jest najniższa od ponad pięciu lat.
Dziura w kasie państwa rośnie z miesiąca na miesiąc – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Według planu z ustawy budżetowej deficyt w całym 2025 r. ma wynieść niemal 300 mld zł.
Polska wykonała bardzo duży krok w ostatnich 30–35 latach, i jest blisko zrobienia kolejnego. Żeby dojść do 60 proc. PKB USA per capita, trzeba mieć różnorodną gospodarkę. Nasza taka jest – mówi Piotr Bartkiewicz z departamentu analiz makroekonomicznych w Pekao SA.