Kolejna obniżka stóp jesienią, w 2026 r. mniej cięć, niż się spodziewano

Rynek odreagowuje bardziej jastrzębią od spodziewanej retorykę RPP, a pierwsze zespoły analityczne podnoszą prognozy ścieżki stóp w latach 2025–2026. Rozbudzony na wiosnę optymizm przemija, mimo coraz lepszych perspektyw inflacji w krótkim okresie.

Publikacja: 11.06.2025 06:00

RPP ma mniejszy apetyt na szybkie luzowanie polityki pieniężnej. Od lewej: Ludwik Kotecki, Przemysła

RPP ma mniejszy apetyt na szybkie luzowanie polityki pieniężnej. Od lewej: Ludwik Kotecki, Przemysław Litwiniuk, Adam Glapiński.

Foto: parkiet.tv/materiały prasowe

Na początku tygodnia rynkowej stopie WIBOR 6M przybyło około 10 pkt baz., z implikowanej z cen kontraktów ścieżki stóp procentowych zniknęła mniej więcej jedna obniżka o 25 pkt baz. Kolejne zespoły analityczne donoszą też o rewizji swoich prognoz dla stóp NBP. Przykładowo, ekonomiści banku Citi Handlowy podnieśli oczekiwaną stopę referencyjną na koniec 2026 r. aż o 75 pkt baz., z 3,50 proc. do 4,25 proc. Słowem: przewidywana skala cięć przez półtora roku została ścięta niemal o połowę (ze 175 pkt baz. do 100 pkt baz.). To samo zrobili zresztą analitycy banku Pekao – zostali przy prognozie dwóch cięć łącznie o 50 pkt baz. w tym roku (a więc do 4,75 proc. na koniec roku), natomiast zrewidowali oczekiwania na 2026 r. z obniżki o 125 pkt baz. w ramach pięciu cięć do raptem dwóch cięć, łącznie o 50 pkt baz. Inne zespoły również akcentują takie obawy, np. analitycy PKO BP piszą o potencjalnie „istotnie wyższej” ścieżce stóp procentowych w 2026 r., niż dotychczas zakładali. Na razie ekonomiści tego banku, ale też np. Santander Banku Polska, przesunęli oczekiwanie kolejnej obniżki z lipca na wrzesień.

Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Gospodarka krajowa
Duża poprawa nastrojów konsumenckich Polaków. Są najlepsze od ponad pięciu lat
Gospodarka krajowa
Inflacja bazowa spada, ostatnio niższa była przed pandemią
Gospodarka krajowa
Rekordowo duży deficyt i fatalny stan budżetu? Mogło być gorzej
Gospodarka krajowa
NBP: Inflacja bazowa w maju spadła do 3,3 proc.
Gospodarka krajowa
Niepokojące dane z budżetu. Po pięciu miesiącach ponad 100 mld zł deficytu
Gospodarka krajowa
Polska gospodarka przeszła trudne stress testy