Pomysły stworzenia paneuropejskiej waluty powróciły po drugiej wojnie światowej, w pierwszych latach integracji zachodniej części naszego kontynentu. Zwolennicy tej idei wskazywali m.in., że wspólna waluta przyspieszy rozwój zachodnioeuropejskich gospodarek, zacieśni integrację ekonomiczną kontynentu oraz ułatwi wymianę handlową pomiędzy krajami Europy Zachodniej. Ówczesne rządy zaangażowane w integrację, nie zdecydowały się jednak na tak radykalne rozwiązanie. Nie chciały one pozbawiać się kontroli nad polityką monetarną i były bardzo przywiązane do atrybutu suwerenności, jakim jest narodowa waluta. Poza tym rządy nie nadawały wówczas integracji monetarnej dużego priorytetu. Zachodnioeuropejskie waluty i tak były wówczas sztywno powiązane z dolarem w ramach systemu z Bretton Woods.
W traktacie rzymskim z 1957 r. (ustanawiającym Europejską Wspólnotę Gospodarczą) znalazły się jednak zalążki późniejszej integracji monetarnej. Tak więc Radzie Ministrów EWG przyznano kompetencje w zakresie koordynowania polityki walutowej państw członkowskich Wspólnoty. Na podstawie traktatu rzymskiego powołano: Komitet Walutowy, Komitet ds. Krótkoterminowej Polityki Gospodarczej oraz Komitet ds. Średnioterminowej Polityki Gospodarczej. Instytucje te pełniły rolę doradczą i koordynacyjną w zakresie polityki monetarnej państw Wspólnoty.
W 1962 r. opublikowane zostało memorandum Marjolina, pierwszy dokument krajów EWG, który wzywał do wprowadzenia wspólnej dla nich waluty. W memorandum wskazano, że cel ten można osiągnąć poprzez stopniowe ograniczanie wahań kursów walut państw Wspólnoty, a następnie drogą ustalenia sztywnych kursów ich wymiany. Dokument ten wzywał też do zacieśnienia współpracy twórców polityki monetarnej poprzez ustanowienie Komitetu Gubernatorów Banków Centralnych. Postulat ten zrealizowano dwa lata później.
[srodtytul]Po upadku Bretton Woods[/srodtytul]
Impulsem do przyspieszenia prac nad integracją monetarną był kryzys systemu z Bretton Woods. Po 1966 r. zalew europejskich rynków dolarami destabilizował kursy miejscowych walut. Było to dużym zagrożeniem dla funkcjonowania wspólnej polityki rolnej oraz unii celnej. Reakcją na te zjawiska był raport przygotowany w 1969 r. przez Raymonda Barrego, ówczesnego przewodniczącego Komisji Wspólnot Europejskich. Wskazywał on na konieczność dalszej harmonizacji polityki monetarnej krajów EWG oraz dążenia do wprowadzenia sztywnych kursów wymiany zachodnioeuropejskich walut. W grudniu 1969 r., na szczycie w Hadze, przywódcy państw Wspólnoty zadeklarowali swoje poparcie dla utworzenia Unii Gospodarczej i Walutowej.