Ryzyko drugiej fali spowolnienia

Istnieje ryzyko drugiej fali spowolnienia gospodarczego, bo nie wiadomo, czy w budżecie amerykańskim lub niemieckim pojawią się kolejne środki na poprawianie płynności systemu finansowego – mówi Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki.

Publikacja: 21.01.2010 07:57

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Uspokaja jednak, że na polską gospodarkę w tym roku można patrzeć dość optymistycznie.

– Jeśli np. Grecja popadnie w większe tarapaty, należy się spodziewać osłabienia złotego i podwyższenia kosztów zaciągania długu – ostrzega Pawlak. – Ale emisje, które minister finansów przeprowadził na rynkach międzynarodowych, dały bardzo dobry efekt. Pożyczanie pieniędzy za granicą dla budżetu jest w tej chwili potrzebne. Najgorzej byłoby, gdyby budżet ostro konkurował o pieniądz na rynku krajowym.

Według Pawlaka wzrost PKB będzie wyższy, niż zakłada prognoza w budżecie, i może wynieść powyżej 2 proc., a nawet 3 proc.Pytany, czy rząd wesprze fabrykę General Motors w Gliwicach, Pawlak odpowiada, że GM jest „ciekawym przypadkiem”.

– Gdy ogłoszono jego bankructwo w USA i ruszył proces naprawczy firmy, nie było tak jak w Polsce w wypadku stoczni, że zaorano cały przemysł. W GM jest głęboka restrukturyzacja przy wsparciu państwa. Po przeanalizowaniu sytuacji firma zrezygnowała ze sprzedaży aktywów w Europie i zajmie się ich restrukturyzacją. To dobry sygnał dla Gliwic – uważa wicepremier. – Trzymamy się zasady, by zgodnie z prawem europejskim nie wchodzić w pomoc publiczną, gdy jest to niezgodne z regułami jednolitego rynku.

Minister mówi, że Polska obserwuje budowę elektrowni atomowej w Finlandii, gdzie koszty inwestycji rosną (polski program atomowy to ok. 110 mld zł). – Należy wziąć pod uwagę koszty całego przedsięwzięcia i rozważyć projekty, które choćby na elementarnym poziomie będą konkurencyjne – uważa Pawlak.

Pytany o prywatyzację górnictwa węgla kamiennego, które nadzoruje, Pawlak mówi, że śląskie spółki mają kopalnie o różnym charakterze: – Raczej nie będą gwiazdami na rynku papierów wartościowych. To nie są inwestycje, na których będzie się można spodziewać dużego przebicia.

[link=http://www.rp.pl/artykul/422736.html]Cała rozmowa dziś w „Rzeczpospolitej”[/link]

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe