Najszybciej psuły się portfele kredytów dla przedsiębiorstw. W ich przypadku udział należności zagrożonych zwiększył się w ostatnich trzech miesiącach minionego roku o 0,9 pkt proc. i na koniec grudnia sięgał 11,8 proc. W momencie wybuchu kryzysu finansowego we wrześniu 2008 r. złe kredyty stanowiły 5,7 proc. należności banków od firm.NBP podaje również dane na temat należności od mikroprzedsiębiorstw – zatrudniających mniej niż dziesięć osób. W ich przypadku udział należności zagrożonych wynosił w końcu grudnia 8,8 proc. Był o 0,5 pkt proc. wyższy niż trzy miesiące wcześniej.
Bezpieczniejsze są pożyczki dla klientów indywidualnych. Tu udział złych kredytów w grudniu wynosił 5,2 proc. Był o 0,6 pkt proc. większy niż na koniec poprzedniego kwartału. W przypadku kredytów dla osób prywatnych korzystnie z punktu widzenia wskaźników bezpieczeństwa działa to, że dużą część należności stanowią kredyty mieszkaniowe, które zwykle są obsługiwane najlepiej.
W końcu grudnia ogólna kwota należności zagrożonych banków przekraczała 48,4 mld zł. To ponad dwa razy więcej niż we wrześniu 2008 r.Na jutrzejszym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego zajmie się projektem „rekomendacji T”, dotyczącej sposobu badania zdolności kredytowej. Nie wiadomo, czy na tym samym posiedzeniu odbędzie się głosowanie nad tym dokumentem. Tym bardziej że nie zostały zakończone rozmowy ze środowiskiem bankowym. – Nie dostaliśmy do konsultacji ostatecznej wersji projektu – mówi Mariusz Zygierewicz ze Związku Banków Polskich.
Pierwotna wersja tego dokumentu wzbudziła zastrzeżenia ze strony sektora bankowego, ale część z uwag została uwzględniona na wcześniejszym etapie prac. Nadzór chciał np., by maksymalna relacja kwoty spłacanych rat kredytowych w stosunku do dochodu wynosiła 50 proc., jednak w wyniku zgłoszonych zastrzeżeń wyznaczono drugi wskaźnik, na poziomie 65 proc. dla osób, o dochodach przekraczających średnią krajową.
[ramka][b]Wolna poprawa, szybkie pogorszenie[/b]