Główna stopa od czerwca 2009 r. wynosi 3,5 proc. Zdaniem ekonomistów pierwsze podwyżki stóp w Polsce są możliwe w drugiej połowie tego roku.
Wskazówką, że w najbliższym czasie nie należy się spodziewać zmian stóp procentowych, jest komunikat po posiedzeniu RPP. „Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone” – napisała RPP. Zaznaczyła jednak, że „istotnym źródłem niepewności dla krajowej polityki pieniężnej” jest ekspansywna polityka fiskalna na świecie z ostatniego roku, a także ewentualne wycofywanie się poszczególnych krajów z programów stymulowania wzrostu gospodarczego.
W styczniowym posiedzeniu po raz pierwszy wzięło udział pięcioro nowych członków RPP. Chodzi o wybranych przez Senat Jerzego Hausnera, Andrzeja Rzońcę i Jana Winieckiego oraz wyznaczonych przez Sejm Andrzeja Bratkowskiego i Elżbietę Chojnę-Duch.
Ta ostatnia powiedziała po posiedzeniu RPP, że Polska jest już na ścieżce stałego, stopniowego ożywienia i że wzrost gospodarczy w tym roku może przekroczyć 3 proc.
W styczniowym posiedzeniu RPP nie uczestniczyli już Jan Czekaj i Mirosław Pietrewicz (ich kadencja skończyła się w pierwszej dekadzie stycznia), a także Marian Noga, Stanisław Owsiak i Halina Wasilewska-Trenkner (zakończyli swoją kadencję kilka dni temu).