Analityczny dwugłos w sprawie polityki pieniężnej

Eksperci z Credit Suisse oceniają, że Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie zmieni stóp procentowych do końca bieżącego roku. Innego zdania są analitycy z Goldman Sachs

Aktualizacja: 12.02.2017 20:35 Publikacja: 06.09.2012 14:04

Analityczny dwugłos w sprawie polityki pieniężnej

Foto: Bloomberg

- Inflacja silniej spowolni dopiero w listopadzie 2012 r. i dlatego RPP nie obniży stóp procentowych przynajmniej do końca tego roku - głosi opublikowany w środę wieczorem raport Credit Suisse. Zdaniem analityków szwajcarskiego banku, choć sygnały spowolnienia polskiej gospodarki są coraz wyraźniejsze, czego dowodem jest wskaźnik wzrostu za drugi kwartał, to podwyższona inflacja nie pozwoli Radzie obniżyć w tym roku stóp.

- Uważamy, że inflacja nieco zwolniła w sierpniu, ale prawdopodobnie utrzymała się powyżej 3,5 proc., czyli górnej granicy dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego NBP na poziomie 2,5  - głosi raport Credit Suisse.

- Oczekujemy, że inflacja wyraźniej zwolni dopiero listopadzie i dlatego, jest mało prawdopodobne, by Rada zmieniła w tym roku stopy. Spodziewamy się, że główna stopa utrzyma się na poziomie 4,75 proc. przynajmniej do końca 2012 r. – tłumaczą analitycy Credit Suisse.

Innego zdania są ich koledzy z banku Goldman Sachs. We własnym raporcie oceniają, że RPP nie będzie czekać i już w listopadzie bieżącego roku obniży stopy procentowe.

- Łagodniejsza retoryka we wrześniowym komunikacie i słabsze od oczekiwań dane na temat wzrostu gospodarczego w drugim kwartale mogą sygnalizować, że RPP obniży stopy procentowe w listopadzie – czytamy w raporcie Goldman Sachs. Oznacza to, że amerykanie zmienili swoje nastawienie do prowadzonej przez RPP polityki pieniężnej. Wcześniej oceniali, że pierwsze zmiany będą miały miejsce dopiero na początku przyszłego roku.

- Nadal oczekujemy, że do końca pierwszego kwartału 2013 r. główna stopa obniży się o 75 punktów bazowych do 4,0 proc. wobec zakładanych przez rynek obniżek rzędu 105 punktów bazowych - napisali analitycy Goldman Sachs.

- Krótkoterminowe ryzyko inflacyjne wywołane wyższymi cenami paliw i żywności, słabszy złoty, niski poziom oszczędności gospodarstw domowych oraz kwestie związane z wiarygodnością RPP sprawią, że w październiku Rada nie zmieni stóp - tłumaczą.

Eksperci Goldman Sachs sądzą, że dobra okazja do obniżki stóp może nadarzyć się w listopadzie, kiedy RPP opublikuje najnowszy Raport o Inflacji zawierający prognozy makroekonomiczne Narodowego Banku Polskiego (NBP). Ich zdaniem NBP obniży w nim swoje oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego z prognozowanych w lipcu 2,9 proc. w 2012 r. i 2,1 proc. w 2013 r.

Gospodarka krajowa
Agencja S&P nie zmieniła ratingu Polski
Gospodarka krajowa
NBP ma już ponad 509 ton złota, więcej niż EBC
Gospodarka krajowa
Tempo podwyżek płac w gospodarce wciąż hamuje. Dane są najsłabsze od trzech lat
Gospodarka krajowa
Kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu pod znakiem zapytania
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Gospodarka krajowa
Prezes NBP Adam Glapiński: Wątpliwa kolejna obniżka stóp procentowych w czerwcu
Gospodarka krajowa
Gołębia Rada coraz mniej lęka się inflacji i ścina stopy procentowe