Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Które kraje najbardziej skorzystały na globalizacji? W pierwszej chwili na myśl przychodzą przede wszystkim Chiny i inne kraje południowo-wschodniej Azji. Tę odpowiedź narzucają choćby produkty, których na co dzień używamy. Mamy azjatyckie telefony, coraz częściej jeździmy azjatyckimi samochodami, nosimy wyprodukowaną tam odzież i obuwie. Za symbole globalizacji równie dobrze mogłyby jednak uchodzić kraje Europy Środkowo-Wschodniej, z Polską na czele.
Stopień włączenia krajów w globalny ład mierzy między innymi Szwajcarski Instytut Ekonomiczny KOF. W ostatniej edycji rankingu najbardziej zglobalizowanych państw, opublikowanej pod koniec 2018 r., Polska zajęła 26. miejsce na 196 sklasyfikowanych krajów. Przy tym pod względem globalizacji w wymiarze ekonomicznym znalazła się na 39. miejscu, a na ogólny wynik duży wpływ ma jej wysoka pozycja pod względem globalizacji w wymiarze politycznym (21.). Na pierwszy rzut oka to nie potwierdza tezy, jakoby Polska w erze globalizacji odnalazła się szczególnie dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że duże gospodarki nieomal z definicji są mniej włączone w światowy obieg towarów, usług i pieniędzy niż te mniejsze, którym trudniej o samowystarczalność. Spośród krajów bardziej ludnych od Polski najbardziej zglobalizowana w wymiarze ekonomicznym jest Wielka Brytania, która zajmuje pod tym względem 22. miejsce, tuż przed Niemcami (24.) i Francją (28.) i daleko przed USA (65.). W tym świetle pozycja Polski, która ze światem integruje się dopiero od trzech dekad, prezentuje się inaczej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niemal dwie trzecie firm w naszym kraju chce zwiększyć wdrożenia sztucznej inteligencji. Plasuje nas to na trzecim miejscu w Europie Środkowo-Wschodniej. Co ciekawe, najwięcej wątpliwości mają przedsiębiorstwa z najdłuższym stażem na rynku.
Pierwszy etap akcji deregulacyjnej przyniósł już 125 projektów zmian ustawowych. Rząd zapowiada, że upraszczanie przepisów będzie „stałą filozofią” jego działania.
Podczas poniedziałkowej konferencji premiera Donalda Tuska na GPW znów zabrakło konkretów m.in. w sprawie zmian w podatku Belki czy też większych limitów w ramach IKE i IKZE.
Inflacja wchodzi już do przedziału celu NBP i tylko w mało prawdopodobnym scenariuszu się z niego symbolicznie wychyli w ostatnim kwartale br. – wynika z nowej projekcji inflacyjnej NBP.
Jesteśmy skłonni dalej obniżać stopy procentowe, jeśli inflacja będzie się zachowywać tak, jak to przewidujemy – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński.
Rada Polityki Pieniężnej obniżyła na lipcowym posiedzeniu stopy procentowe o 25 punktów bazowych, w tym stopę referencyjną NBP do poziomu 5 proc.