Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 22.10.2019 09:47 Publikacja: 22.10.2019 09:47
Foto: AdobeStock
Które kraje najbardziej skorzystały na globalizacji? W pierwszej chwili na myśl przychodzą przede wszystkim Chiny i inne kraje południowo-wschodniej Azji. Tę odpowiedź narzucają choćby produkty, których na co dzień używamy. Mamy azjatyckie telefony, coraz częściej jeździmy azjatyckimi samochodami, nosimy wyprodukowaną tam odzież i obuwie. Za symbole globalizacji równie dobrze mogłyby jednak uchodzić kraje Europy Środkowo-Wschodniej, z Polską na czele.
Stopień włączenia krajów w globalny ład mierzy między innymi Szwajcarski Instytut Ekonomiczny KOF. W ostatniej edycji rankingu najbardziej zglobalizowanych państw, opublikowanej pod koniec 2018 r., Polska zajęła 26. miejsce na 196 sklasyfikowanych krajów. Przy tym pod względem globalizacji w wymiarze ekonomicznym znalazła się na 39. miejscu, a na ogólny wynik duży wpływ ma jej wysoka pozycja pod względem globalizacji w wymiarze politycznym (21.). Na pierwszy rzut oka to nie potwierdza tezy, jakoby Polska w erze globalizacji odnalazła się szczególnie dobrze. Trzeba jednak pamiętać, że duże gospodarki nieomal z definicji są mniej włączone w światowy obieg towarów, usług i pieniędzy niż te mniejsze, którym trudniej o samowystarczalność. Spośród krajów bardziej ludnych od Polski najbardziej zglobalizowana w wymiarze ekonomicznym jest Wielka Brytania, która zajmuje pod tym względem 22. miejsce, tuż przed Niemcami (24.) i Francją (28.) i daleko przed USA (65.). W tym świetle pozycja Polski, która ze światem integruje się dopiero od trzech dekad, prezentuje się inaczej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w kwietniu 50,2 pkt – podało S&P Global. Wskaźnik trzeci raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt, acz jednocześnie najniżej od trzech miesięcy. Niepokoją m.in. nastroje w branży.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Inflacja w Polsce w kwietniu wyniosła 4,2 proc. rok do roku – podał w środę Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku.
Większość uczestników Panelu Ekonomistów z życzliwością patrzy na ewentualność wprowadzenia w Polsce podatku katastralnego. Resort finansów tego nie planuje.
W najbliższych pięciu latach połowa z dziesięciu największych operatorów może zmienić inwestora. Wartość potencjalnych transakcji fuzji i przejęć mogłaby sięgnąć miliarda złotych.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
W kwietniu ponownie wzrosły obawy Polaków o przyszłość. Strach przed bezrobociem jest najsilniejszy od dwóch lat.
Ograniczenie obowiązków informacyjnych polskich emitentów i zmniejszenie liczby wymogów raportowych firm inwestycyjnych - zaproponował deregulacyjny zespół Brzoski, a rząd zdaje się to popierać, bo KPRM pokazał to w swojej prezentacji. Znamy szczegóły
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas