W poprawianiu rekordów obecnego trendu wyspecjalizowała się zwłaszcza giełda nowojorska. Tamtejszy indeks Dow Jones rośnie dzisiaj już szósty dzień z rzędu. Po niespełna dwóch godzinach notowań zwyżka amerykańskiego indeksu blue chipów wynosiła dziś 0,7 proc. Nieco więcej, 0,8 proc., zyskiwał szerszy indeks S&P 500. Jeśli chodzi o rynki europejskie, najważniejsze indeksy przebywały na plusie całą dzisiejszą sesję, z tym tylko zastrzeżeniem, że z samego rana zwyżki były nieco skromniejsze niż w późniejszych godzinach notowań.
Pod koniec dnia wszystkie trzy główne rynki, Londyn, Paryż i Frankfurt, zachowywały się bardzo zgodnie – ich główne indeksy szły w górę o 0,8-0,9 proc. Paryski CAC40 i frankfurcki DAX pobiły przy tym rekordy hossy, natomiast londyński FTSE-100 powrócił ponad granicę 6 tys. punktów.
Rynkowi akcji pomagały dziś m.in. płynące zza oceanu informacje o fuzjach i przejęciach. Papiery firmy Beckman Coulter, produkującej urządzenia do diagnostyki medycznej, zdrożały o blisko 10 proc., po tym jak jej zakup za 6,8 mld USD ogłosiła firma Danaher. Z kolei notowania Pride International, spółki zajmującej się wierceniami za ropą i gazem, skoczyły o 16 proc., gdyż za 7,3 mld USD postanowiła ją kupić firma Ensco.
Jak wynika z danych agencji Thomson/Reuters, ten rok na razie pod względem fuzji i przejęć prezentuje się wyśmienicie – ich wartość na świecie jest większa o ponad dwie trzecie w porównaniu z takim samym okresem zeszłego roku i największa od 2000 r. Ponieważ przejmujący zwykle płacą za akcje więcej niż na giełdzie, oznaczało to już szereg sposobności dla inwestorów do zarobku.
Do dalszej poprawy sytuacji na rynkach istotnie przyczyniło się też częściowe rozładowanie napięcia w Egipcie, gdzie rząd podjął w weekend negocjacje z opozycją. Inwestorów nie niepokoiły też gorsze informacje makro – bo kalendarz ich publikacji był dziś prawie pusty. Warto odnotować tylko większy od spodziewanego wzrost indeksu Sentix, mierzącego oczekiwania inwestorów w strefie euro, a także korzystne informacje dotyczące rozwoju gospodarczego Indonezji.