Obecnie trwają konsultacje społeczne dotyczące programu uwolnienia gazu. Liczymy że dzięki nim, również przy współpracy z prezesem URE, uda nam się wypracować najlepszy dla Polski model liberalizacji rynku, która mogłaby nastąpić już na początku przyszłego roku – powiedział „Parkietowi" Sławomir Hinc, wiceprezes PGNiG.
Pozytywnie odniósł się do działań Marka Woszczyka, prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, który chce pilnego przeprowadzenia działań zmierzających do stworzenia możliwości odejścia od administracyjnego nadzoru nad cenami błękitnego paliwa. - Zakładając, że zostaną one skutecznie przeprowadzone w 2012 r., termin 1 stycznia 2013 r., jest pierwszym możliwym terminem dla uwolnienia cen gazu dla odbiorców przemysłowych – twierdzi prezes URE.
Regulator właśnie ujawnił swoje rekomendacje dla programu uwalniania gazu ziemnego w Polsce, które opracowało w listopadzie ubiegłego roku. Niemal w całości są one zbieżne z tzw. programem uwolnienia gazu opublikowanym w ubiegłym tygodniu przez PGNiG. Dokument ten zakłada, że spółka w latach 2013-2015 zaoferuje w ramach aukcji do 9,4 mld m sześc. błękitnego paliwa rocznie. To aż 70 proc. surowca sprzedanego przez spółkę w ubiegłym roku.