ZTo w dużej mierze efekt przede wszystkim chwilowej przeceny dolara, który i tak ten rok może zaliczyć do bardzo udanych. Czy jest szansa, że odwrót od dolara potrwa trochę dłużej? To w dużej mierze będzie zależało od Rezerwy Federalnej.

GG Parkiet

– W dalszym ciągu oczekiwanych jest wiele podwyżek stóp procentowych (przynajmniej dwie w tym roku – we wrześniu oraz grudniu). Niemniej widać, że dynamika wzrostu inflacji w USA zaczyna lekko spowalniać, co może być pierwszą oznaką działania wyższych stóp procentowych lub przynajmniej oznaka zaawansowanego wzrostu gospodarczego. Z racji tego, że Fed prawdopodobnie nie zakomunikuje żadnych nowych czy przyspieszonych działań, możliwa będzie realizacja zysków z tej waluty w najbliższych miesiącach – uważa Michał Stajniak, analityk XTB. Jego zdaniem skorzystać na tym mogą nie tylko główne waluty, ale także waluty rynków wschodzących, w tym złoty.

– Poza dobrą podstawą gospodarczą do zwyżek należy zwrócić uwagę na ogólny obraz walut wschodzących. Indeks waluacji walut wschodzących, śledzony przez JP Morgan, zaliczył w tym roku już ponad 13-proc. spadek, co jest drugim w historii tak silnym rocznym spadkiem. W 2018 r. spadek indeksu wyniósł 15,8 proc. Dodatkowo obserwujemy podwyższoną zmienność walut EM w stosunku do walut głównych. Odchylenie tego syntetycznego wskaźnika jest tak wysokie jak w 2002 r., kiedy również doszło do wyznaczenia lokalnego dołka w indeksie walut wschodzących. Biorąc pod uwagę te czynniki, można założyć, że szanse na spadki na parze USD/PLN są dosyć spore – zwraca uwagę analityk XTB. PRT