Giełda dodaje indeksy

Wskaźniki dywidend dodatkowym źródłem informacji.

Publikacja: 11.12.2018 05:10

Giełda dodaje indeksy

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Od 27 grudnia warszawska giełda rozpoczyna publikację nowych wskaźników giełdowych. Tym razem będą to indeksy dywidend. Co to dokładnie oznacza?

Indeksy te będą prezentowały jedynie skumulowane dywidendy wypłacane przez spółki wchodzące w skład danego indeksu w danym roku kalendarzowym. W sumie planowane jest uruchomienie trzech indeksów: WIG20dvp, mWIG40dvp oraz sWIG80dvp.

– Rozpoczynamy publikację nowych indeksów, ponieważ stanowią znakomite źródło informacji o dywidendach wypłacanych na naszym rynku. Jest to informacja szczególnie istotna dla tych, którzy poszukują atrakcyjnych i stabilnych zwrotów z inwestycji. Na GPW notowanych jest wiele spółek, które regularnie wypłacają dywidendy wyższe niż odsetki od instrumentów dłużnych. Są to zarówno spółki duże, będące uczestnikami indeksu WIG20, jak również średnie oraz małe należące odpowiednio do indeksów mWIG40 oraz sWIG80 – przekonuje Marek Dietl, prezes GPW. – Nowe indeksy wpisują się w naszą strategię, która zakłada m.in. rozwój produktów informacyjnych – dodaje szef giełdy.

Foto: GG Parkiet

Przedstawiciele warszawskiej giełdy podkreślają dodatkowo, że podobne indeksy funkcjonują również na innych rynkach. Jak konkretnie wskaźniki dywidend będą obliczane?

Indeksy będą uwzględniały wyłącznie dywidendy pieniężne. Te będą każdorazowo dodawane do indeksu na pierwszej sesji, podczas której dana spółka notowana będzie już bez dywidendy. Co ważne, nowe indeksy nie będą kumulowały dywidend z poprzednich lat. Dlatego też ich wartość będzie pod koniec każdego roku zerowana. W ten sposób na początku kolejnego roku indeksy startują z wartością zero (brak dywidend) i zliczają dywidendy od nowa. Wartość indeksu na koniec roku będzie więc stanowić sumę dywidend wypłaconych przez spółki wchodzące w skład danego indeksu bazowego w danym roku. Zerowanie indeksów będzie się odbywać na pierwszej sesji giełdowej po trzecim piątku grudnia. W tym roku będzie to 27 grudnia. GPW w przyszłości chce uruchomić również instrumenty pochodne oparte właśnie o indeksy dywidend.

Na tym jednak plany warszawskiej giełdy się nie kończą. GPW już myśli także o kolejnych wskaźnikach. Pod uwagę brane jest uruchomienie czterech nowych indeksów sektorowych: technologicznego, finansów, surowców oraz energetyki.

– Pracujemy bardzo intensywnie nad indeksami i kolejnymi ETF-ami. Jeden ETF niedawno powstał na polskim prawie, to otwiera w naszym przekonaniu drogę do kolejnych tego typu produktów. Trwają też rozmowy nad tworzeniem indeksu regionalnego. Widzimy zainteresowanie inwestorów takim rozwiązaniem. Trwają w tej sprawie ustalenia, szczególnie że są też inwestorzy zainteresowani funduszem ETF na taki indeks – przekonuje prezes warszawskiej giełdy.

Finanse
Piątek na GPW: XTB nowym królem, WIG20 z rekordem hossy, Toya rozbija bank
Finanse
PZU pnie się w górę. Pada rekord za rekordem
Finanse
Czwartek na rynku: Asbis cierpi, Budimex na minusie, wyniki banków, gorąco w JSW
Finanse
Stopy w dół, niższe raty kredytów mieszkaniowych
Materiał Promocyjny
Banki muszą wyjść poza strefę komfortu
Finanse
Środa na rynku: RPP "dowiozła" obniżkę, Rafamet na huśtawce, Creotech z rekordem
Finanse
RPP tnie stopy. Adam Glapiński ruszył z pomocą Karolowi Nawrockiemu