Poznańska grupa ocenia, że transakcja wpłynie pozytywnie na jej udział w hurtowym rynku energii, a także spowoduje wzrost przychodów i poziomu EBITDA grupy.
Jak podano w komunikacie, akcje zostały nabyte w głównej mierze ze środków własnych spółki, w tym ze środków pozyskanych w ramach pierwszej publicznej emisji, a także emisji obligacji przeprowadzonej w ramach programu gwarantowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
Enea podała, że przejęcie kontroli nad Połańcem wpisuje się w strategię rozwoju grupy w perspektywie do 2030 roku. Przyczyni się bowiem do „integracji opartego o własny surowiec, efektywnego kosztowo i operacyjnie, obszaru wydobywczo - wytwórczego Kozienice - Bogdanka – Połaniec".
Jak wskazano, elektrownia Połaniec wchodząca w skład EEP zrealizowała w ostatnich latach wart łącznie ok. 1,5 mld zł intensywny program modernizacyjny.
„Proces ten przedłużył funkcjonowanie elektrowni o 20 lat, zwiększając sprawność produkcji energii oraz dostosowując urządzenia wytwórcze do obowiązujących standardów środowiskowych, w tym do wymagań dyrektywy IED. Elektrownia Połaniec wyposażona jest również w jeden z największych na świecie bloków biomasowych o mocy ponad 200 MW produkujący zieloną energię" - napisano w komunikacie.