Energa: Spółka nie musi płacić

Energa nie będzie musiała realizować zakupu tzw. zielonych certyfikatów od farm wiatrowych należących do Wind Invest do czasu rozstrzygnięcia postępowań.

Publikacja: 10.04.2018 05:08

Energa: Spółka nie musi płacić

Foto: Bloomberg

O takie zabezpieczenie wystąpiło do sądu pięć farm należących do tej spółki. W czterech sprawach już zapadł prawomocny wyrok. Piąta jest w toku.

Chodzi o umowy uznane przez gdański koncern energetyczny we wrześniu 2017 r. za nieważne. Farmy należące do Wind Invest wystąpiły o zabezpieczenie roszczeń, czyli wypłacanie należności, do czasu rozstrzygnięcia rozpoczętych z Energą sporów. Po przegranej przed gdańskim Sądem Okręgowym wniosły apelację. – W minionym tygodniu sąd prawomocnie odrzucił apelację w sprawie zabezpieczeń dla farm Krupy oraz Jarosław. Wcześniej oddalił też wniosek dotyczący farmy Boryszewo i Jeżyczki – dowiedzieliśmy się w źródłach zbliżonych do Energi. – Kolejna sprawa tocząca się przed tym samym sądem jest na razie nierozstrzygnięta – dodaje nasz rozmówca.

Farmy Wind Invest należą do polskiej grupy Enerco oraz amerykańskiej grupy Invenergy.

Amerykanie są także w trakcie procedury arbitrażowej przeciwko państwu polskiemu. – Właśnie mija termin sześciu miesięcy od złożenia listów notyfikacyjnych. Nie widać jednak woli rządu do poprawienia sytuacji wiatraków – ocenia osoba związana z branżą wiatrową.

Prawnika z międzynarodowej kancelarii, który prosi o anonimowość, brak zabezpieczenia roszczeń nie dziwi. Jego zdaniem polskie sądy z reguły niechętnie przychylają się do takich wniosków. Bo traktują je równoważnie do wykonania umowy. – Brak zabezpieczeń nie przesądza jednak o wyroku w sprawie postępowania właściwego – zastrzega prawnik.

Podczas ostatniej konferencji wynikowej Przemysław Maciak z kancelarii SMM Legal, reprezentujący gdańską grupę, wskazywał, że zdecydowana większość spraw o zabezpieczenie roszczeń jest wygrana przez Energę. Informował także o toczących się rozmowach ugodowych z właścicielami farm o łącznej mocy 210 MW. Pierwszych rozstrzygnięć w tych sprawach Energa spodziewała się w ciągu miesiąca, czyli do połowy kwietnia.

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu