Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wartość portfela zleceń jest identyczna jak rok temu, przy czym więcej prac planowanych jest do realizacji w dłuższym okresie niż rok temu.
Cały czas największe wpływy zapewniają grupie kontrakty realizowane na rzecz branży gazowniczej. W tym roku ich udział w całości przychodów jednak spada. To konsekwencja stosunkowo dużej ilości prac znajdujących się na końcowym etapie realizacji lub dopiero mających ruszyć. Tym samym, mimo dużego zaangażowania firmy w wykonywane zadania, przychody chwilowo spadają. Wyższej dynamiki sprzedaży w segmencie usług dla gazownictwa spółka spodziewa się w III kwartale. Również następne lata powinny obfitować w kolejne zlecenia, co związane jest z ambitnymi planami rozbudowy sieci przesyłowej przez państwowy Gaz-System i dystrybucyjnej przez grupę PGNiG. Zarząd Tesgasu szacuje, że planowane w Polsce inwestycje, mające na celu zwiększenie możliwości przesyłowych i dywersyfikację źródeł dostaw, zapewnią branży budowy infrastruktury gazowej liczne zlecenia przez najbliższych pięć lat.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Poziom zapotrzebowania na moc w aukcji na rok 2030, jak i cena wejścia, są za wysokie - przekazał Urząd Regulacji Energetyki w uwagach do projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska. Co ciekawe Ministerstwo Aktywów Państwowych nadzorujące spółki energetyczne chciałoby jeszcze większej mocy w tychże aukcjach.
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.