Z punktu widzenia spółki, ale też akcjonariuszy, najważniejszy jest rozwój i wykorzystanie rynkowych możliwości. Obecnie wciąż jesteśmy skoncentrowani na budowaniu portfela nieruchomości i odpowiedniej skali działania. Dlatego zgodnie z naszymi założeniami do 2024 r. nie planujemy wypłacać dywidendy, a wszystkie zyski przeznaczamy na dalsze finansowanie rozwoju. Chciałbym rekomendować radzie nadzorczej przyjęcie polityki dywidendowej i regularne dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami od 2025 r. Mamy już dużą masę, a wartość nieruchomości inwestycyjnych dochodzi do 5 mld zł. Generujemy zyski netto na poziomie rzędu 300–400 mln zł rocznie.
Historycznie dzieliliśmy się już z akcjonariuszami zyskiem po sprzedaży magazynów, ale były to incydentalne transakcje. Zgodnie ze strategią „build & hold” po zakończeniu budowy parków logistycznych utrzymujemy je w swoim portfelu i samodzielnie nimi zarządzamy.
Rynek logistyczno-przemysłowy wydaje się impregnowany na wstrząsy – skutki pandemii czy rosyjskiej napaści na Ukrainę. Jak długo może jeszcze rosnąć?
Rynek magazynowy pozostaje cały czas w trendzie wzrostowym. Coraz większy wpływ ma nearshoring, czyli przenoszenie produkcji z Azji do szeroko rozumianej Europy. Głównym beneficjentem jest rynek niemiecki, ale Polska znajduje się pewnie na drugim miejscu. Kryzys na rynku logistycznym, w tym m.in. potrzeba skrócenia łańcuchów dostaw pomagają w rozwoju branży magazynowej. Inwestorzy chcą być bliżej swojego finalnego konsumenta, dlatego utrzymuje się duży popyt na powierzchnie magazynowe.
Szacujemy, że około 60 proc. naszych nowych projektów będzie przeznaczone właśnie pod lekką produkcję, będzie to więc bardzo istotny komponent popytu w kolejnych latach. E-commerce wprawdzie nieco zwolnił w ostatnich latach, ale z naszej perspektywy nigdy nie był to istotny driver budowy nowej powierzchni magazynowej. Według danych rynkowych w minionym roku całkowity popyt brutto w naszym kraju wyniósł około 5 mln mkw. i był to drugi historyczny wynik w historii. Przy bardzo wysokim popycie widać jednak spadek liczby rozpoczynanych budów, co wynika z ograniczenia dla części deweloperów dostępu do finansowania inwestycji. Dla MLP Group, finansującego się z własnych środków, obecna sytuacja rynkowa daje gigantyczne możliwości. Możemy uruchamiać wiele projektów również na zasadach spekulacyjnych, mając niemal pewność ich pełnego wynajęcia.
Czy w Polsce korzystne byłoby wprowadzenie ustawy o REIT-ach, czyli spółkach posiadających nieruchomości, wypłacających regularnie dywidendy przy jednokrotnym opodatkowaniu strumienia gotówki (albo CIT, albo podatek od dywidendy)?