Archicom urealnił cele. Sprzedaż urośnie wolniej

Deweloper zakłada wzrosty sprzedaży, ale już nie skokowe. Będzie zwiększać ofertę mieszkań z segmentu popularnego.

Publikacja: 27.11.2024 06:00

Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.

Waldemar Olbryk, prezes Archicomu.

Foto: Fot. BARTEKBARCZYK/mpr

Archicom ponownie zrewidował cele strategiczne. Już we wrześniu, przy publikacji wyników półrocznych, cel na 2024 r. został obniżony z 3 tys. do 2,6 tys. Prezes Waldemar Olbryk przyznawał wówczas, że uzyskanie skorygowanego poziomu będzie wyzwaniem. Na wtorkowej konferencji cel na ten rok został obniżony do 2,4–2,5 tys. Dodatkowo cel na 2025 r. został ścięty z 4 tys. do 3 tys. Poziom 4 tys. pozostaje jako docelowy, strategiczny.

Marketing i marże

Zrewidowany cel na IV kwartał wciąż wydaje się bardzo ambitny, bo zakłada podpisanie 930–1,03 tys. umów. Tymczasem w najlepszym w tym roku III kwartale Archicom sprzedał 589 lokali – po trzech kwartałach sprzedaż to 1471 mieszkań.

Prezes Olbryk powiedział, że na tę chwilę sprzedaż niebawem przekroczy poziom z całego 2023 r. (czyli 1835), a do końca roku jest jeszcze kilka „mocnych marketingowo” tygodni, dlatego firma liczy na sprzedaż rzędu 2,4–2,5 tys., liczy też na utrzymanie dynamiki w I kwartale 2025 r. Prezes przyznał, że część klientów dalej wstrzymuje się z decyzjami, czekając na „agresywniejsze z perspektywy dewelopera oferty”. Zapewnił, że to nie oznacza, że firma – przygotowując akcje marketingowe – pozwala sobie na kompromisy, jeśli chodzi o zyskowność.

Na koniec września w ofercie były 2983 lokale, a w IV kwartale do sprzedaży ma wejść jeszcze 1 tys. Spółka jest obecna we Wrocławiu, Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Krakowie, a od niedawna w Katowicach. Archicom stawia sobie za priorytet zwiększanie banku ziemi. Na koniec września bank pozwalał na budowę 9,8 tys. lokali. Na celowniku są kolejne parcele, w tym takie, które można wykorzystać w trybie specustawy (tzw. lex deweloper).

A skąd cięcie celu sprzedaży na 2025 r.? Prezes Olbryk przyznał, że plan uruchamiania nowych inwestycji został zrewidowany, ale jeśli ożywienie na rynku mieszkaniowym będzie się poprawiać, spółka będzie reagować odpowiednio – bo organizacyjnie jest do tego przygotowana.

Prezes Olbryk zaznaczył, że oferta będzie poszerzana o mieszkania z segmentu popularnego, dostępniejszego cenowo dla konsumentów. Ta zmiana wynika z wsłuchania się w potrzeby rynku, a także ma być kluczem do osiągnięcia strategicznego pułapu 4 tys. lokali sprzedawanych rocznie.

Przekazania i marże

Archicom w ub.r. przejął niemal cały biznes mieszkaniowy spółki matki – Echo Investment – z gracza wrocławskiego stając się deweloperem ogólnopolskim. W ujęciu księgowym nastręcza to pewnych komplikacji – niewielka część projektów została w Echu, a Archicom otrzymuje prowizję ze sprzedaży lokali.

W ciągu trzech kwartałów tego roku Archicom sprzedał na własny rachunek 1166 mieszkań, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej.

Deweloper przekazał też klucze do 704 lokali, o 49 proc. więcej niż rok wcześniej. W efekcie zaksięgował 567,6 mln zł przychodów z działalności mieszkaniowej, o 79 proc. więcej niż rok wcześniej. Zysk brutto ze sprzedaży wzrósł o 50 proc., do 216,5 mln zł. Marża brutto ze sprzedaży wyniosła 38,1 proc. wobec 45,5 proc. rok wcześniej.

Potencjał przekazań w samym Archicomie na 2024 r. to około 1,2 tys. mieszkań, a na przyszły 1500 (z projektami Echa, które nie będą budować wyniku finansowego, odpowiednio 1,3 tys. i 2,3 tys.).

Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty
Budownictwo
Mirbud też jest dopuszczony do drogowego tortu CPK