Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Jarosław Szanajca (z lewej) od 2025 r. przechodzi do rady nadzorczej. Funkcję przejmie Mikołaj Konopka. Fot. d. iwański/mpr
O niemal 7 proc. zwyżkowały walory Domu Development w drugiej części czwartkowej sesji. Rynek reagował na wyniki półroczne spółki oraz zapowiedzi zarządu.
Od początku roku notowania Domu Development urosły o 16 proc. wobec 7,5-proc. umocnienia WIG-u. Zarząd ocenia półroczne wyniki jako bardzo dobre, zwracając uwagę na niewielkie osłabienie popytu. – Za nami bardzo dobre półrocze, a ochłodzenie w branży, o którym słychać, dotknęło nas w niewielkim stopniu – twierdzi Jarosław Szanajca, prezes Domu Development, który od początku przyszłego roku przesiądzie się do rady nadzorczej spółki. Jak mówi, wpływ na to mogła mieć dyskusja wokół rządowych programów wsparcia dla kredytobiorców. – Statystyki mówią, że I półrocze stało pod znakiem ochłodzenia popytu. Na pewno wpłynęło na to zamieszanie wokół kredytu „Na start”. Agonia tego kredytu właśnie wydaje się dokonywać, choć trwała jakiś czas – zauważa Szanajca. – Wydaje się, że najważniejsze jest, żeby jak najszybciej zerwać z niepewnością. Sama niepewność jest gorsza niż to, że tego kredytu pewnie nie będzie – twierdzi prezes Domu Development.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Giełdowy deweloper sprzedał teren z zamkniętym centrum handlowym we Wrocławiu. Nabywcą jest Vastint Poland, który stworzy tu wielofunkcyjny obiekt.
Sensory, drony czy AI pomagają, choć nie są lekarstwem na strukturalny deficyt rąk do pracy w budownictwie.
Sektor budownictwa, ze względu na swoją złożoność, jest szczególnie narażony na zjawisko zatorów płatniczych. Aż 65 proc. przedsiębiorców w branży raportuje, że w swojej działalności spotyka klientów, którzy rozliczają się po terminie.
Walne zgromadzenie nieruchomościowej grupy poparło rekomendację zarządu, by zatrzymać zysk w spółce. Dwóch byłych członków zarządu nie dostało absolutoriów.
Inwestycje, a może dodatkowa dywidenda? Wiemy, ile gotówki zostanie deweloperowi po sprzedaży biurowca i jaki jest plan na jej wykorzystanie.
Mimo rekordowej oferty i wciąż słabej sprzedaży mieszkań deweloperzy wcale ostro nie hamują z nowymi budowami – wynika z danych po pięciu miesiącach tego roku. Spowolnienie widać za to w liczbie uzyskiwanych pozwoleń – ale firmy mają duże zapasy.