Prezes Polimeksu Mostostalu odwołany

Rada nadzorcza odwołała Krzysztofa Figata, firmą tymczasowo kieruje wiceprezes Maciej Korniluk.

Publikacja: 21.05.2024 08:20

Maciej Korniluk przejął tymczasowo kierowanie spółką Polimex Mostostal. Rada nadzorcza odwołała prez

Maciej Korniluk przejął tymczasowo kierowanie spółką Polimex Mostostal. Rada nadzorcza odwołała prezesa Krzysztofa Figata.

Foto: Mat. prasowe

Rada nadzorcza, której skład zmienił się w kwietniu i maju, odwołała bez podania przyczyny prezesa Krzysztofa Figata, który funkcję pełnił od maja 2018 r. Tymczasowo stery przejął Maciej Korniluk, wiceprezes ds. finansowych, który w zarządzie zasiada od stycznia 2018 r. Polimex Mostostal kontrolowany jest pośrednio – przez spółki energetyczne – przez Skarb Państwa. 

Wzrost kosztów budowy pożarł marże Polimeksu

Choć indeks WIG-budownictwo notuje kolejne maksima, Polimex jest w grupie spółek, które nie są w trendzie. Od II połowy ub.r. kurs jest w konsolidacji w okolicach 4,2 zł z przerwą na korektę do 3,4 zł pod koniec kwietnia. Obecnie papiery są wyceniane na 3,8 zł.

W 2023 r. grupa miała 3,01 mld zł przychodów i 123 mln zł straty netto, przy czym po trzech kwartałach miała 54 mln zysku. W 2022 r. przy 3,78 mld zł sprzedaży grupa miała 132 mln zł czystego zarobku. Pogorszenie wyniku to efekt głównie aktualizacji budżetów kontraktów Dolna Odra (bloki gazowo-parowe dla PGE) i Czechnica (elektrociepłownia dla Kogeneracji/PGE – strony kontraktu są w sporze) w związku ze wzrostem kosztów materiałów i wykonawstwa po najeździe Rosji na Ukrainę (duże kontrakty zostały podpisane przed skokiem kosztów).

Sprawozdanie za I kwartał br. ukaże się 29 maja.

Czytaj więcej

PGE i Polimex poczekają

Polimex uniezależnia się od energetyki

„Naszym zdaniem 2023 r. był jednorazowym wypadkiem, po którym grupa wróci na ścieżkę wzrostu wyników, dając satysfakcję rynkowi i inwestorom” – napisał Krzysztof Figat w liście do akcjonariuszy będącym elementem sprawozdania rocznego opublikowanego pod koniec kwietnia. „W 2023 r. mocno odczuliśmy wpływ wielu niekorzystnych czynników wewnętrznych i zewnętrznych, a przede wszystkim konsekwencje wojny za naszą wschodnią granicą, na kontraktach wycenianych jeszcze przed atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Naszym celem jest skupienie się na wszystkich projektach, które mogą zapewnić firmie stabilne, satysfakcjonujące przychody i równie satysfakcjonujące marże, przy utrzymaniu wysokiej jakości usług” – napisał prezes.

Polimex zamierza osiągnąć ten cel m.in. przez dywersyfikację portfela zamówień. Na koniec 2023 r. wartość portfela wynosiła ponad 9 mld zł, najwięcej w ostatnich latach.

„Warto zwrócić uwagę, że na koniec 2023 r. największy udział (4,11 mld zł) w portfelu mają projekty z segmentu nafta, chemia i gaz wyprzedzając dotychczasowego lidera, czyli segment energetyka (3,36 mld zł), co jest świadomą drogą ku dywersyfikacji przychodów i satysfakcjonujących marż. Segmentem znacząco zwiększającym portfel jest budownictwo przemysłowe” – napisał Figat.

Czytaj więcej

Spółki do ponownej prywatyzacji?
Budownictwo
Produkcja mieszkań coraz bardziej spowalnia
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży
Budownictwo
Ekspert PMR: ten rok dla budownictwa jeszcze przejściowy, w przyszłym odbicie
Budownictwo
Deweloperzy powoli przykręcają kurek
Budownictwo
Kolej, drogi, energetyka, mieszkania. Dokąd zmierza budownictwo?
Budownictwo
Mirbud zebrał 202 mln zł z emisji. Kurs na nowych szczytach
Budownictwo
Spowolnienie w mieszkaniówce