Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 17:14 Publikacja: 26.10.2023 21:00
Damian Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa
Foto: Mat.prasowe
„Jestem bardzo ciekaw, co nowa koalicja rządowa zrobi ze spółkami budowlanymi z mniejszym lub większym udziałem państwa. Czy utrzyma status quo, czy np. zdecyduje się na sprzedaż tych przedsiębiorstw inwestorom branżowym z polski lub zagranicy” – napisał na portalu X Damian Kaźmierczak, wiceprezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Mowa o m.in. giełdowych Trakcji, Torpolu i Polimeksie Mostostalu.
– Na naszym rynku budowlanym ma miejsce osobliwa sytuacja, w którym państwo kontroluje kilka czołowych firm wykonawczych. Najbardziej kuriozalnie wygląda to na relatywnie małym rynku kolejowym, gdzie dwóch największych zamawiających, czyli PKP PLK i CPK, są właścicielami dwóch dużych wykonawców giełdowych: Trakcji i Torpolu. Taka struktura rynku jest negatywnie odbierana przez pozostałe podmioty, które obawiają się istotnego pogorszenia warunków konkurencji – mówi „Parkietowi” Kaźmierczak. – Konkurowanie prywatnych spółek z państwowymi firmami może być utrudnione ze względu na potencjalnie odmienną kalkulację ekonomiczną tych drugich, która niekoniecznie musi być nastawiona na wypracowanie wysokiego zysku. Ponadto państwowemu właścicielowi będzie stosunkowo łatwiej dokapitalizować własną spółkę, która będzie mogła zdystansować prywatną konkurencję i zwiększyć udziały w mało rynkowy sposób – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Przez rok krótkoterminowy oprocentowany dług deweloperskiej grupy, głównie wobec banków, został ścięty o połowę. Zarząd podtrzymuje, że przejdzie przez kryzys, a rewidenci ponownie zwracają uwagę na ryzyko.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
GTC rozważa sprzedaż części kupionych w Niemczech mieszkań z przebitką lub inwestycje w podniesienie wartości.
Niecałe dwa lata po zakupie polskiej części Nexity deweloper przejmuje aktywa kolejnego francuskiego dewelopera. Zainwestuje ponad 280 mln zł.
W I kwartale deweloperzy z rynku kapitałowego jako grupa zanotowali stabilnie niską sprzedaż. W II kwartał wchodzimy z zapowiedzią obniżek stóp. To jaskółka pozwalająca myśleć o zakończeniu trendu bocznego sprzedaży. Pytanie, kiedy nastąpią cięcia stóp i jak będą głębokie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Segment nafta, chemia i gaz wypracował w 2024 r. zyski i stanowi większość portfela zamówień. Budowlana grupa pracuje nad nową strategią.
W reakcji na słowa prezesa NBP i spadek stawek WIBOR w kwietniu może jeszcze nie widać wzrostu sprzedaży mieszkań, ale widać już wzrost średnich cen, bo jest mniej obniżek – mówi Robert Chojnacki, założyciel portalu Tabelaofert.pl.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas