Jakubas: Polna urośnie

Wejście do wyższej ligi, budowa grupy kapitałowej i wzrost wartości akcji – takie zadania dla nowego prezesa Polnej ma największy udziałowiec Zbigniew Jakubas

Publikacja: 01.10.2010 08:21

Zbigniew Jakubas

Zbigniew Jakubas

Foto: PARKIET, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

Chociaż Miroslav Kozlovski decyzją rady nadzorczej kieruje Polną od środy, na razie nie pokazał się rynkowi. Jak dowiedzieliśmy się w spółce, w swoim gabinecie w Przemyślu zasiądzie dopiero pod koniec przyszłego tygodnia.

Drobni akcjonariusze narzekający na – ich zdaniem – zbyt oszczędną politykę informacyjną producenta automatyki od dawna czekają na przełom. W czerwcu prezesem przestał być Jan Zakonek – rada nadzorcza nie powołała go na kolejną kadencję. Wiceprezesem został wówczas związany z General Electric Andrzej Piszcz.

Z CV o Kozlovskim wiadomo tylko, że w latach 1998–2010 był menedżerem zarządzania produkcją w grupach Bitron (komponenty dla motoryzacji i przemysłu AGD) oraz Manuli (komponenty dla motoryzacji i hydraulika).

[srodtytul]Nie zna, ale liczy[/srodtytul]

– Sam nie rozmawiałem jeszcze z nowym prezesem, nie znam go. Wiem, że to bardzo sprawny menedżer i pokładam w nim duże nadzieje – mówi Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz Zakładów Automatyki Polna (ma 46,8 proc. akcji). Giełdowy inwestor obecny m.in. w Mennicy przyznaje, że w sprawach przemyskiej spółki polega na rekomendowanych przez siebie członkach rady nadzorczej. – Zadania dla Polnej to rozpoczęcie gry w wyższej lidze, wykorzystanie posiadanych funduszy na rozwój, najchętniej przez przejęcia. Oczywiście oczekuję wzrostu wartości spółki i poprawy wyników finansowych – podsumowuje Jakubas.

[srodtytul]Po przejściach, ale z gotówką[/srodtytul]

Polna długo przechodziła restrukturyzację, dopiero od 2006 roku wypracowuje zysk operacyjny i netto. Niedługo po poprawie rentowności w firmę uderzył jednak kryzys, był również epizod z opcjami walutowymi. Przedsiębiorstwo ma wciąż na koncie ponad 7 mln zł, większość pieniędzy pochodzi z emisji akcji przeprowadzonej jeszcze w 2008 roku. Na razie przejęcia pozostały w sferze zapowiedzi.

W czerwcu tego roku jeden z mniejszościowych udziałowców zaproponował, by te niewykorzystane fundusze zwrócić akcjonariuszom. Jakubas, choć podkreślał, że liczy na akwizycje, poparł skup akcji własnych. Do połowy 2012 roku Polna może wydać na ten cel maksymalnie 8 mln zł.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty