Utrzymywane w tajemnicy plany lidera rynku dóbr szybkozbywalnych i parytet wymiany akcji zostały jednak ocenione przez szefów Emperii jako rażąco niekorzystne dla akcjonariuszy (to głównie założyciele i menedżerowie firmy oraz Aviva OFE).

Emperia przystąpiła do frontalnego kontrataku. Przede wszystkim zapowiedziała skup akcji własnych za pół miliarda złotych oraz emisję nowych walorów. Przyspieszona została również publikacja strategii, z której wynikało, iż spółka będzie chciała powiększać grupę kapitałową i jest warta o wiele więcej, niż oszacował Eurocash. Ponadto zapowiedziana została nowa, atrakcyjniejsza dla akcjonariuszy strategia dywidendowa. Eurocash nie zmienił proponowanych warunków połączenia, sceptycznie odniósł się do planów zaprezentowanych rynkowi przez Emperię.

Eurocash postanowił „negocjować” bezpośrednio z akcjonariuszami Emperii. W pierwszych dniach października Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Eurocashu dotyczący akcji, które mają zostać zaoferowane udziałowcom Emperii. Zapisy będą przyjmowane od 15 do 23 listopada.

W sprawie ewentualnej fuzji wciąż nie wypowiedział się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.Z punktu widzenia inwestorów giełdowych emocjonujące starcie dwóch przedsiębiorstw okazało się wyjątkowo korzystne z uwagi na znaczny wzrost kursów akcji obu spółek.