Budownictwo przyspiesza

Budownictwo coraz silniej wspiera wzrost gospodarczy. Wskazują na to zarówno prognozy analityków jak i duże projekty infrastrukturalne realizowane przez spółki budowlane

Aktualizacja: 24.11.2010 01:24 Publikacja: 23.11.2010 15:05

Rola budownictwa w generowaniu PKB rośnie głównie dzięki projektom infrastrukturalnym, które nabiera

Rola budownictwa w generowaniu PKB rośnie głównie dzięki projektom infrastrukturalnym, które nabierają tempa za sprawą Euro 2012

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman pw Piotr Wittman

Wkład budownictwa do PKB w przyszłym roku będzie ponad dwa razy wyższy niż tegoroczny i wyniesie 8,3 proc. - wynika z prognoz Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Rola budownictwa w generowaniu PKB rośnie głównie dzięki projektom infrastrukturalnym, które nabierają tempa za sprawą Euro 2012.

Poprawę klimatu w branży potwierdzają firmy zaangażowane w duże projekty infrastrukturalne. Pomimo końcówki roku deklarują, że będą zwiększać zatrudnienie. Polimex Mostostal zatrudni w tym kwartale sto kilkadziesiąt osób (obecnie pracuje tam ponad 14 tys pracowników) – poinformowano nas w biurze prasowym spółki. - Zwiększenie zatrudnienia dotyczy głównie nowych kontraktów drogowych na kwotę 3,5 mld zł – mówi Paweł Szymaniak, rzecznik prasowy Polimeksu. Już na obecnym etapie można stwierdzić, że IV kwartał będzie dla spółki bardzo dobry, bo nie ma ostrej zimy - dodaje.

Podobne plany ma PBG. Do realizacji projektów energetycznych zatrudni od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. - Będą to specjaliści z branży inżynierii energetycznej, oraz projektanci – zdradza Jacek Krzyżaniak, rzecznik spółki. Łączna wartość projektów, o które obecnie walczy PBG to 23 mld zł, z czego około 30 proc to inwestycje infrastrukturalne na Euro 2012. - IV kwartał będzie rekordowy pod względem wyników i przychodów grupy, głównie za sprawą poprawy portfela zamówień – dodaje Krzyżaniak. Jednak w I kwartale 2011 roku PBG nie planuje już zwiększać zatrudnienia.

Według prognoz firmy doradztwa personalnego Manpower – w branży budowlanej różnica pomiędzy procentem pracodawców planujących zatrudniać w IV kwartale, a procentem pracodawców planujących zwalniać wynosi 11 proc.

Wzrost zatrudnienia w branży wynika m.in. z tego, że firmy budowlane wciąż nadrabiają zaległości z I kwartału, który był dla budownictwa wyjątkowo niekorzystny – tłumaczy Konrad Księżopolski z Wood &Company Financial Services AS. Jego zdaniem IV kwartał będzie dla branży budowlanej sprzyjającym okresem, co już widać po warunkach pogodowych.

Firmy budowlane mogą jednak za dwa lata odnotować spadek dynamiki kontraktów, w związku z zakończeniem się Euro 2012. Według Radosława Cholewińskiego, Głównego Ekonomisty Noble Bank, w budownictwie może nastąpić wtedy wyraźnie spowolnienie. Podobnie jak było w przypadku załamania sprzedaży detalicznej po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej.

Budownictwo
Ghelamco pod presją, zwróć uwagę na ważne daty
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
Noble Securities zaleca sprzedawać akcje Budimeksu
Budownictwo
Prezesi spółek deweloperskich zarabiają krocie
Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska