„Nie obcina się gałęzi, na której się siedzi”

pytania do... Wojciecha Gątkiewicza, prezesa Grajewa

Publikacja: 28.12.2010 07:31

„Nie obcina się gałęzi, na której się siedzi”

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

[b]Czy zapoznał się pan z rekomendacją analityków Copernicus Securities? Szacują oni, że po trzech latach kryzysu w przyszłym roku Grajewo wypracuje 27 mln zł zysku netto i 120 mln zł zysku operacyjnego. [/b]

Szacunki te wydają się nie być ani za wysokie, ani za niskie. Przyjemnie było czytać taką rekomendację. Robimy wszystko, żeby Grajewo wyszło z kryzysu, i to nam się udaje. Dodatkowe profity przynosi wejście na nowe rynki i wprowadzenie do oferty nowych produktów. Krok po kroku rozpędzamy się i łapiemy właściwy rytm. Jednak czynnikiem kluczowym jest to, co się wydarzy na rynku surowców, oraz sytuacja na rynku niemieckim po planowanym ograniczeniu mocy produkcyjnych o blisko 20 proc.

[b]Kiedy się wyjaśni, czy rozporządzenie resortu gospodarki o zmianie definicji biomasy wejdzie w życie? [/b]

Ministerstwo zrozumiało, że problem jest bardziej złożony niż wstępnie przypuszczano. Jednak czy ustawodawca zrozumiał błąd zawarty w rozporządzeniu, okaże się już na początku nowego roku. Jeśli zacznie obowiązywać nowa definicja biomasy (rodzi ona ryzyko, że o ten sam surowiec, czyli drewno, będą rywalizować i firmy, które wykorzystują je np. do produkcji mebli czy płyt wiórowych, i firmy energetyczne, które muszą coraz więcej prądu produkować z tzw. odnawialnych źródeł – red.) i będziemy w jeszcze większym stopniu konkurować z energetyką, to będziemy zmuszeni do przerzucania rosnących cen surowca na klientów. Oczywiście przy założeniu, że go dla nas wystarczy. Wtedy drzewną część gospodarki czeka zapaść.

[b]Co z finansowaniem budowy zakładu w Rosji?[/b]

Wierzymy, że już w pierwszej połowie 2011 roku uda się uzyskać finansowanie. Zaktualizowany biznesplan wraz z raportem rynkowym zostały udostępnione bankom, jak również niektórym inwestorom finansowym i przemysłowym. Rozmowy trwają. Jeśli nie pozyskamy finansowania z tych źródeł w wystarczającej kwocie, pomyślimy o emisji akcji.

[b]Jaka byłaby to emisja – z prawem poboru czy do szerszego grona chętnych?[/b]

Jest zbyt wcześnie, aby o tym rozmawiać. Na razie decyzja o emisji nie została podjęta.

[b]Jak mogą wyglądać udziały w rosyjskim projekcie? Inwestycja miała być realizowana z Pfleidererem w systemie 50 na 50.[/b]

Na tę chwilę pozostajemy przy tym założeniu.

[b]Czy zarząd bierze pod uwagę, że główny udziałowiec może być zmuszony sprzedać Grajewo?[/b]

Patrząc na działania Pfleiderera, nic mnie nie upoważnia do takiego myślenia. Grajewo dobrze sobie radzi, a nie obcina się gałęzi, na której się siedzi.

[b]Problemy Pfleiderera wpływają niekorzystnie na postrzeganie spółki, którą pan kieruje. [/b]

Mamy osobne finansowanie. Nie mamy istotnych powiązań rynkowych i operacyjnych. Jednak dla banków i inwestorów są to do pewnego stopnia naczynia połączone.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty