Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Wezwanie do zapłaty ponad 94,9 mln zł, jakie otrzymał Tesgas od Bioelektrowni Szarlej za niewłaściwe wykonanie umowy dotyczącej budowy elektrowni biogazowej, może być bezzasadne, tak jak to twierdzi giełdowa spółka. Taki scenariusz zdają się potwierdzać przedstawiciele Rafako, firmy, której główny udziałowiec, czyli PBG, w kwietniu 2012 r. podpisał przedwstępną umowę zakupu 50 proc. udziałów Bioelektrowni Szarlej. To jednak Rafako zapłaciło zaliczkę w kwocie prawie 16,2 mln zł i tym samym musi się tłumaczyć z efektów tej inwestycji.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Spółka mocno poprawiła sprzedaż mieszkań w II kwartale. Liczy na udane II półrocze.
Dziś taniej kupić biurowiec niż budować nowy. Chcemy kupować biurowce, których wartość można podnieść przez modernizację lub skonwertować, na przykład na cele mieszkaniowe – mówi Tomasz Lisiecki, dyrektor zarządzający spółki TriGranit.
Deweloperzy zorientowali się, że ich głównymi klientami są nabywcy kredytowi, bo najzamożniejsi wolą kupować za granicą, flipperzy wyparowali. Przybywa lokali w segmencie popularnym – mówi Marek Wielgo, analityk portalu Rynekpierwotny.pl.
Budujący w kilkunastu miastach deweloper sprzedał w II kwartale 708 lokali, a w całym półroczu 1403. Druga część roku musi wypaść znacznie lepiej, jeśli ma zostać osiągnięty cel zakładający zawarcie w sumie 3,1–3,3 tys. umów. Zarząd podtrzymuje taki scenariusz.
Za nami druga obniżka stóp procentowych i trwa hamowanie nowych inwestycji, ale jednocześnie oferta mieszkań jest na rekordowym pułapie. Czy są przesłanki, by ceny mieszkań rosły, czy pozostawały stabilne z presją na korektę?