Pierwszy w historii alternatywnego rynku raport online opublikowała bowiem spółka LUG, która zajmuje się produkcją profesjonalnych opraw oświetleniowych. Nie chodzi bynajmniej o publikację pliku pdf z raportem, bo to już dobrze znany na rynku standard, ale o przedstawienie istotnych informacji z raportu rocznego w postaci interaktywnej, przy wykorzystaniu m.in. infografik. - Zgodnie z naszą wiedzą żaden z emitentów na rynku NewConnect nie przygotowywał wcześniej takiego raportu - przekonuje Monika Bartoszak, kierownik ds. relacji inwestorskich w LUG S.A. - Nie ma bowiem takiego obowiązku, a samo jego przygotowanie jest bardzo czasochłonne. Nie istnieją także żadne standardy, które wskazywałyby w jaki sposób należy ten raport prezentować. Tworząc go wzorowaliśmy się więc przede wszystkim na największych spółkach z rynku regulowanego, takich jak GPW, Bank Millennium czy PKN Orlen, które wprowadziły już takie rozwiązania – zaznacza, dodając jednocześnie, że raport można przeglądać nie tylko na komputerach, ale również na urządzeniach mobilnych.

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych zauważa, że internet dynamicznie wkroczył we wszystkie dziedziny naszego życia, a spółki notowane na rynkach powinny dostosowywać swoją politykę komunikacyjną do nowych realiów i oczekiwań inwestorów.

- Jednym z nich jest raport roczny w formie online, stanowiący dużo wygodniejszą dla odbiorcy formę prezentacji treści niż „klasyczny plik PDF" – przekonuje w komunikacie prasowym prezes SEG.

Na razie jedynie raport roczny będzie prezentowany w formie interaktywnej. Monika Bartoszak nie wyklucza jednak, że w przyszłości, wraz z rozwojem informacyjnym, także pozostałe dokumenty dla inwestorów będą prezentowane w podobny sposób. Za kilka dni zostanie uruchomiona także anglojęzyczna wersja językowa raportu spółki. Co w nim znajdziemy? Producent opraw oświetleniowych informuje m.in. o blisko 8% wzroście przychodów ze sprzedaży w 2012 r. Z kolei EBITDA wynosi blisko 6,169 mln zł, co jest wynikiem gorszym od roku wcześniejszego o ponad jedną trzecią. Spółka znacznie zmniejszyła rónież zysk netto, który mimo, że wyniósł 3,1 mln zł to był gorszy o 16,9 proc. rdr. Prognozy na 2013 rok wyglądają już zdecydowanie lepiej. Raport zawiera także informacje branżowe oraz obszerną prezentację planów spółki na kolejne lata.

Dodajmy, że mająca swoją siedzibę w Zielonej Górze spółka LUG S.A. sprzedaje kompleksowe rozwiązania świetlne w Polsce i kilkudziesięciu krajach na całym świecie. W ciągu ostatniego kwartału kurs spółki wzrósł o 3 proc. i w piątek o godz. 15 wynosił 3,43 zł.