Zarząd Megaronu, szczecińskiej spółki specjalizującej się w produkcji chemii budowlanej do wykańczania ścian wewnętrznych i sufitów, planuje rozszerzyć prowadzoną działalność m.in. poprzez przejęcia. – Obecnie jesteśmy na wstępnym etapie analiz dotyczących przejęcia dwóch spółek z naszej branży. Interesują nas zarówno podmioty polskie, jak i te z państw ościennych – mówi Jacek Zieziulewicz, wiceprezes Megaronu.
Dodaje, że przejęcia będą finansowane przede wszystkim ze środków własnych i kredytów bankowych. W przypadku stosunkowo dużej inwestycji może też zostać rozważona opcja emisji akcji. Konkretne kwoty potrzebne na akwizycje będą znane po uzgodnieniu warunków ewentualnych transakcji.
Niezależnie od rozmów dotyczących akwizycji Megaron będzie się rozwijał w sposób organiczny. Zarząd liczy zarówno na wzrost sprzedaży krajowej, jak i zagranicznej. Z tej pierwszej spółka uzyskuje znacznie ponad 90 proc. wpływów. – Dla naszej branży kluczowe znaczenie mają takie czynniki, jak koniunktura w budownictwie, inwestycje remontowe oraz kultura budowlana i związany z nią koszt pracy. Analizując je, oceniam, że w tym roku zapotrzebowanie na nasze produkty, a tym samym i przychody, powinny wzrosnąć – twierdzi Zieziulewicz.
Dodaje, że w ujęciu wartościowym rośnie zwłaszcza sprzedaż gotowych gładzi szpachlowych i klejów dyspersyjnych. Są to wyroby dające spółce stosunkowo duże marże dzięki bardzo wysokiemu stopniu automatyzacji produkcji. Spada za to średnia cena tzw. suchych prefabrykowanych mieszanek, chociaż popyt na produkty ekonomiczne wzrasta szczególnie w mniejszych miejscowościach, gdzie są wykorzystywane głównie na cele remontowe.
Wzrost sprzedaży chemii budowlanej do wykańczania ścian wewnętrznych i sufitów w Polsce ogranicza bardzo duża konkurencja. – Obecnie nasz udział w branży oceniamy na 13–14 proc., co daje nam drugie miejsce na rynku po grupie Atlas. W segmencie sprzedaży samych gładzi gotowych z naszą marką ŚMIG jesteśmy numerem jeden – uważa Zieziulewicz. Ocenia, że w ujęciu procentowym znacznie szybciej niż sprzedaż krajowa będzie rósł eksport. Z jednej strony to efekt niskiej bazy, a z drugiej – coraz intensywniejszych działań podejmowanych na rynkach zewnętrznych. Obecnie Megaron najwięcej swoich wyrobów sprzedaje do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Skandynawii i Rosji.