Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Spadek kursu Mercora w ostatnich miesiącach należy wiązać z wyraźnie gorszymi wynikami w pierwszej połowie bieżącego roku obrotowego spółki – wyjaśnia Jakub Szkopek, analityk DM mBanku. Problemem firmy pozostaje trudny rynek rosyjski, na którym grupa zmaga się ze spadkiem przychodów spotęgowanym dewaluacją rubla. W tej sytuacji jej szansą pozostają nowe rynki. Stąd akwizycja węgierskiej spółki Dunamenti Tuzvedelem prowadzącej działalność w zakresie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji, którą zarząd Mercora ogłosił z ubiegłym roku. Finalizacja opiewającej na 18,5 mln zł transakcji planowana jest do końca lutego 2016 r. Dzięki pozyskaniu Dunamenti grupa rozszerzyła ofertę o produkty w zakresie ogniochronnych zabezpieczeń konstrukcji budowlanych, uzyskując jednocześnie dostęp do rynku węgierskiego. – Wkrótce Mercor rozpocznie konsolidację przejętego węgierskiego Dunamenti. Jeśli przejęta spółka wypracuje zapowiadane przez zarząd wyniki, byłaby szansa na poprawę notowań. Niemniej trzeba pamiętać, że Mercor ma stosunkowo dużą ekspozycję na Rosję, a pogorszenie koniunktury gospodarczej w tym kraju nie sprzyja branży materiałów budowlanych – wskazuje Szkopek.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Obniżki stóp, rosnące płace – to zjawiska, które powinny nam pomagać w zwiększaniu sprzedaży mieszkań w II półroczu. Ale to przyszły rok przyniesie warunki zauważalnie poprawiające sytuację – mówi Robert Maraszek, wiceprezes Grupy Inpro.
Popyt na mieszkania nie zniknął, ludzie byli zainteresowani, ale nie mieli skłonności do zawierania transakcji. Kolejne obniżki stóp skłaniają kolejne pule nabywców do zakupu – mówi Katarzyna Kuniewicz, dyrektorka badań rynku w firmie Otodom.
Mimo słabej sprzedaży mieszkań i puchnącej oferty, produkcja mieszkań w ostatnich kwartałach furczała. Czy nadchodzi dołek, jak dwa lata temu, który zainspirował polityków do licytacji na programy dopłat?
Analitycy BM mBanku zalecają kupować akcje Domu Development, Murapolu i Develii. Utrzymali też „kupuj” dla Atalu – ale tu ryzyko jest większe.
Na szerokim rynku II kwartał przyniósł lekką poprawę mieszkań sprzedaży wobec pierwszych miesięcy, a jak poradziły sobie spółki notowane na GPW i Catalyst? Tylko u nas – wszystkie dane w jednym miejscu, na bieżąco.
Spółka mocno poprawiła sprzedaż mieszkań w II kwartale. Liczy na udane II półrocze.