Zamiast Polski będzie Azja. Intel zmienia globalne plany i zabiera wielką inwestycję

Miała być największa inwestycja technologiczna w Polsce, tysiące miejsc pracy i globalny prestiż. Intel jednak zrezygnował i całkowicie wycofuje się z projektu budowy fabryki mikroprocesorów pod Wrocławiem.

Publikacja: 25.07.2025 11:16

Intel ma poważne problemy i mówi „stop!” inwestycjom w Polsce i w Niemczech

Intel ma poważne problemy i mówi „stop!” inwestycjom w Polsce i w Niemczech

Foto: Bloomberg

Intel już rok temu ogłosił, iż na dwa lata zawiesza ogromne projekty w Niemczech i Polsce, teraz ostatecznie się z nich wycofuje. Koncern podpisał wówczas strategiczną umowę z niemieckim rządem, która obejmowała budowę dwóch zakładów produkujących półprzewodniki. Opiewała na 33 mld dol., a Niemcy miały dorzucić 10 mld dol. dotacji. Z kolei w czerwcu 2023 r. koncern zapowiedział, że chce zainwestować 4,6 mld dol. w budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Fabryka na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej miała pozwolić na utworzenie 2 tys. miejsc pracy.

Czytaj więcej

Polacy pod prąd globalnym trendom: stawiają na Nvidię

Zamiast Polski – Wietnam i Malezja. Intel stawia na Azję

Intel tnie koszty od dawna, wymienił też prezesa, a nowy zarząd pod kierownictwem Lip-Bu Tana wdraża strategię cięć kosztów i ograniczenia rozbudowy infrastruktury. – W przyszłości będziemy stosować systematyczne podejście do rozbudowy naszych fabryk, w pełni dostosowane do potrzeb naszych klientów. Będziemy rozważni i zdyscyplinowani podczas alokowania kapitału – wyjaśnia prezes. – Postanowiliśmy nie kontynuować wcześniej planowanych projektów w Niemczech i Polsce. Planujemy również skonsolidować nasze zakłady montażowe i testowe w Kostaryce z naszymi większymi zakładami w Wietnamie i Malezji – dodał. Akcje firmy Intel wzrosły w tym roku o 13 proc., a w 2024 r. zanotowano ich najmocniejszy w historii spadek – o 60 proc.

Pandemia i wywołane w efekcie kłopoty z dostawami m.in. półprzewodników z Azji pokazały skalę uzależnienia świata od tamtejszych zakładów. W efekcie wiele sektorów, jak motoryzacja czy produkcja sprzętu elektronicznego, musiało przerywać produkcję, ponieważ brakowało procesorów, niezbędnych nie tylko w autach, ale również np. sprzęcie AGD. Dlatego Komisja Europejska ogłosiła specjalny program wsparcia dla producentów i rządów, aby rozwijać produkcję czipów w UE. Celem jest 20 proc. udziału w globalnym rynku do 2030 roku, podobne programy mają też Amerykanie.

Czytaj więcej

Polscy inwestorzy stawiali na Intela, globalni na włoskie Eni

Niemcy inwestują z TSMC. Czy Europa będzie chipowym potentatem?

Niemcy nie będą długo rozpaczać po Intelu, mają już kolejne projekty chipowe. W 2024 r. ogłoszono, że Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, największy na świecie producent układów scalonych, rozpoczął na początku sierpnia budowę swojego pierwszego zakładu w Europie – wartego 11 mld dol. w Dreźnie. TSMC ma 70 proc. udziałów w przedsięwzięciu o nazwie European Semiconductor Manufacturing Company, a niemiecki producent układów scalonych dla przemysłu motoryzacyjnego Infineon Technologies, holenderski NXP Semiconductors oraz dostawca części samochodowych Bosch obejmą po 10 proc. udziałów. Projekt otrzyma dotacje od rządu niemieckiego w wysokości około połowy całkowitej inwestycji.

Z kolei niemiecki dostawca motoryzacyjny ZF Friedrichshafen i amerykański producent chipów Wolfspeed otrzymają również państwowe pieniądze na budowę fabryki do produkcji chipów niedaleko granicy z Francją. Ta inwestycja zabiega o dotacje na około 25 proc. kosztów, co dawałoby kwotę 750 mln euro

Gospodarka światowa
Bank Rosji obniżył stopy procentowe. Nie chciał, ale musiał
Gospodarka światowa
Europejski Bank Centralny na razie wstrzymuje się z obniżkami stóp procentowych
Gospodarka światowa
Usługi pociągnęły w górę amerykański PMI Composite
Gospodarka światowa
Spada liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek
Gospodarka światowa
EBC podjął decyzję w sprawie stóp procentowych
Gospodarka światowa
11-miesięczny szczyt wzrostu aktywności biznesowej w strefie euro