Robert Maraszek, Inpro: Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale powoli

Obniżki stóp, rosnące płace – to zjawiska, które powinny nam pomagać w zwiększaniu sprzedaży mieszkań w II półroczu. Ale to przyszły rok przyniesie warunki zauważalnie poprawiające sytuację – mówi Robert Maraszek, wiceprezes Grupy Inpro.

Publikacja: 25.07.2025 16:26

Robert Maraszek, wiceprezes Inpro.

Robert Maraszek, wiceprezes Inpro.

Foto: Mat. prasowe

Grupa Inpro w I półroczu sprzedała 272 mieszkania. W samym II kwartale było to 128 lokali – patrząc na ostatnie lata, tylko średnia sprzedaż kwartalna w 2022 r. była gorsza. To był trudny rok, wysokich stóp i drogiego kredytu. Otoczenie powoli się zmienia, za nami dwie obniżki stóp. Czy w lipcu widać jakiś większy ruch?

Tak, widać. Mamy trochę więcej ludzi w działach sprzedaży, trochę więcej transakcji. Wydaje się, że rynek złapał pewien stan równowagi, którego szukaliśmy wcześniej. Spodziewamy się teraz spokojnego, ale jednak wzrostu sprzedaży, bo warunki rynkowe się robią coraz lepsze.

Na pewno ciężkie I półrocze za nami, a na II półrocze patrzymy z umiarkowanym optymizmem. Pamiętajmy, że jest bardzo wysoka podaż na rynku i klienci mają dosyć szeroki wybór mieszkań. W ramach rywalizacji deweloperzy próbują zachęcić klientów, udzielać rabatów, itd. Obniżka stóp proc., stale rosnące płace – to zjawiska, które powinny nam pomagać w zwiększaniu sprzedaży w II półroczu, ale to będzie powolne rozpędzanie się. Przyszły rok powinien być momentem, kiedy stopy będą już na takich poziomach, a kredyty dostępne dla naszych klientów, dzięki czemu sprzedaż zmieni się w sposób wyraźny.

Duża oferta jest na pewno wyzwaniem dla deweloperów, ale akurat Trójmiasto jest w grupie aglomeracji, gdzie wskaźnik tempa wyprzedaży oferty jest najlepszy, czyli zbliżony do równowagi popytowo-podażowej. Jaka jest oferta Grupy Inpro i jej struktura, ile jest mieszkań gotowych, ile z bliskim terminem oddania?

Cieszę się, że pan to zauważył. Trójmiasto ma dosyć zrównoważoną ofertę na tle kraju, niezależnie od tego, czy koniunktura jest dobra, czy słabsza. Wiążę to z tym, że to rynek, na którym dosyć istotną rolę odgrywają lokalne podmioty. Jesteśmy bliżej rynku, pewnie trochę lepiej wyczuwamy nastroje i wprowadzanie mieszkań do oferty jest elastyczne. Staramy się zawsze mieć dość zróżnicowaną strukturę oferty. Oczywiście podstawowym produktem są lokale popularne i popularne plus, mamy też trochę mieszkań z wyższej półki.

W ten rok faktycznie wchodziliśmy z dosyć dużą liczbą gotowych mieszkań, jak na naszą spółkę, co wynikało z wolniejszej sprzedaży. W tej chwili te gotowe mieszkania są już praktycznie wyprzedane i lokale, które są dzisiaj w naszej ofercie, będziemy oddawać do użytkowania głównie w II połowie tego roku oraz w przyszłym roku.

Czy nie kusi was, żeby wejść mocniej w  segment o podwyższonym standardzie? Trójmiasto ma to, czego inne aglomeracje nie mają – morze, które przyciąga inwestorów czy chętnych na drugi dom.

Trójmiasto to fantastyczna aglomeracja powyżej miliona mieszkańców, ja ją rysuję od Wejherowa po Pruszcz Gdański, i bardzo zróżnicowana. Jest miejsce na drugie domy, na prestiżowe apartamenty, ale też na mieszkania dla ludzi, którzy przyjeżdżają tu z północnej Polski szukając przyszłości. Zatem jest to miejsce, gdzie możemy spokojnie oferować produkt popularny.

Segment apartamentowy jest na pewnym stałym poziomie, niezależnie od sytuacji na rynku. Większe fluktuacje, czyli spadki, ale też wzrosty, są w segmencie podstawowym, gdzie klientami są osoby uzależnione od dostępności kredytu. Wydaje się, że jesteśmy w momencie, kiedy takich klientów będzie przybywać.

Budujecie też w mniejszych miastach. Co jakiś czas wraca dyskusja, co będzie z rynkiem mieszkaniowym, bo demografia zwiastuje rozwój aglomeracji kosztem mniejszych ośrodków. Jakie są perspektywy Elbląga czy Olsztyna?

Miejscowości typu Rumia i Pruszcz to bezsprzecznie składniki aglomeracji trójmiejskiej, więc rozwój aglomeracji będzie się odbywał także w okolicach Gdańska – wydaje się, że wszystkie dane to potwierdzają. Ponadto te ośrodki rosną na ogół szybciej niż ta centralna.

Elbląg, po ostatnich inwestycjach komunikacyjnych, drogowych, jest blisko Trójmiasta, mamy też historyczne związki. Bardzo dużo ludzi pracuje i tu, i tam, i porusza się między tymi miastami. Do tego dochodzi inwestycja w nowy port, która prędzej czy później będzie realizowana. Elbląg oceniamy jako bardzo obiecujące miasto.

Jeśli chodzi o Olsztyn, to w naszej opinii jest to wciąż lokalne centrum województwa warmińsko-mazurskiego, to między innymi silny ośrodek akademicki. Wierzymy, że cały czas będzie się rozwijać, dlatego jesteśmy tam aktywni od dawna.

Czytaj więcej

Katarzyna Kuniewicz, Otodom: Obniżki stóp aktywują nowe pule klientów deweloperów mieszkaniowych

W grupie jest firma zajmująca się produkcją prefabrykatów betonowych. Co daje wam ta technologia?

Własny zakład produkcji prefabrykatów wynika z przyjętej strategii. Naszym podstawowym produktem są mieszkania z segmentu popularnego i popularnego plus. To lokale może nie tuż nad samym morzem i bardzo drogie, ale z przeznaczeniem dla osób czy rodzin szukających pierwszego, drugiego lokum w swoim życiu. Prefabrykacja wydaje się tu bezcenna. Mówimy o osiedlach, w których przypadku powtarzalność jest kluczowa dla optymalizacji kosztów. Prefabrykacja to odpowiedź przede wszystkim na niedobory siły roboczej. Dzięki dopracowaniu technologii, by spełniała nasze warunki i zainwestowaniu sporych środków w nowoczesny zakład, możemy realizować projekty szybciej, lepiej i nie drożej niż gdybyśmy to mieli robić w tradycyjny sposób. Dodatkowo wszystkie parametry techniczne, termoizolacyjne, akustyczne są na bardzo wysokim poziomie, co przekłada się na jakość i komfort mieszkań.

Postawiliśmy prawie 30 budynków w tej technologii, nauczyliśmy się, jak to robić dobrze i efektywnie.

Budownictwo
Katarzyna Kuniewicz, Otodom: Obniżki stóp aktywują nowe pule klientów deweloperów mieszkaniowych
Budownictwo
Czerwcowe wyhamowanie deweloperskich inwestycji. Będzie powtórka z 2022 roku?
Budownictwo
Deweloperzy mieszkaniowi jeszcze z potencjałem? Nowe rekomendacje analityków
Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Robyg nadgonił
Budownictwo
Czasy są dość frustrujące dla deweloperów