Z ankiety GUS wynika, że w lipcu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1,9 (przed miesiącem minus 1,4). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 15,9 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15,1 proc. i 16,6 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

- Utrzymują się niekorzystne oceny portfela zamówień, produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są nieco mniej pozytywne od formułowanych w czerwcu. Po oczekiwanej od kwietnia poprawie sytuacji finansowej, w lipcu przedsiębiorcy przewidują, że w najbliższych trzech miesiącach może ona nie ulec zmianie – wyjaśniono w raporcie.

Nadal sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być nieco bardziej znaczące od planowanych w czerwcu. Zapowiadany niewielki spadek cen robót budowlano-montażowych jest zbliżony do oczekiwanego w ostatnich dwóch miesiącach.

Spośród badanych podmiotów 25,6 proc. (przed rokiem 24 proc.) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Podobnie jak w ostatnich pięciu miesiącach, dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się niewielkiego wzrostu portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych.