Na koniec września w budowie było ponad 1,8 mln mkw. – Magazyny rosną jak grzyby po deszczu. Utrzymuje się zainteresowanie inwestorów tym rynkiem, co widać wyraźnie w naszych statystykach – mówi Beata Hryniewska, szefowa działu powierzchni magazynowych i logistyki CBRE. – Dzięki budowom spekulacyjnym zmniejszył się towarzyszący od dłuższego czasu potencjalnym najemcom problem braku magazynów dostępnych od zaraz, a te są potrzebne najbardziej sieciom handlowym i firmom logistycznym – dodaje.
Poziom pustostanów wynosi w skali kraju 6,5 proc., o 2 pkt proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Analitycy Colliers dodają, że popyt na magazyny zapewnia branża e-commerce, która nadal będzie się dynamicznie rozwijać w Polsce. Mimo wzrostu średniego wskaźnika pustostanów na zachodzie od dwóch kwartałów brakuje wolnej powierzchni do wynajęcia.
Na GPW notowane są dwie spółki specjalizujące się w budowie magazynów – MLP Group i Biuro Inwestycji Kapitałowych. Z magazynowej hossy korzystają także deweloperzy kojarzeni z innymi rynkami. Marvipol strategicznie współpracuje z logistycznym potentatem, Panattoni. Według wstępnych szacunków po trzech kwartałach giełdowy deweloper miał 45,4 mln zł zysku netto, z czego 39,6 mln zł przypadło na część magazynową (reszta na mieszkaniówkę).
Kontrolowany przez Skarb Państwa Polski Holding Nieruchomości współpracuje z innymi branżowymi potentatami: Segro i Hillwoodem, z kolei Dekpol buduje dla Panattoni. Generalnym wykonawcą, chętnie angażującym się w budowę magazynów, jest także Mirbud. Wśród jego głównych klientów są MLP Group i Panattoni. ar