REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Polskich adresów przybywa najszybciej w Europie

Polska może wkrótce przeskoczyć Włochy w liczbie adresów internetowych. Według NASK, na koniec czerwca, funkcjonowało 1,83 mln domen z końcówką. pl. W ciągu roku ich liczba wzrosła aż o 28 proc.

Na koniec czerwca w Krajowym Rejestrze Domen, prowadzonym przez NASK, było zarejestrowanych 1,83 mln adresów z końcówką. pl

Foto: Fotorzepa, Marek Obremski mo Marek Obremski

Krajowe przedsiębiorstwa i osoby prywatne doceniają korzyści, jakie daje posiadanie własnego, unikalnego adresu internetowego. Dlatego ich liczba dynamicznie rośnie. Na koniec czerwca w Krajowym Rejestrze Domen, prowadzonym przez NASK, było zarejestrowanych 1,83 mln adresów z końcówką. pl. W ciągu kwartału ich liczba zwiększyła się o 83,3 tys. czyli o 4,7 proc.

Średnio dziennie przybywało prawie 2,6 tys. adresów WWW, co jest jednym z najwyższych wyników w historii (jedynie w dwóch wcześniejszych kwartałach zanotowano szybsze tempo wzrostu).

Nie można jednak zapominać, że część adresów znikała z rynku bo posiadacze nie byli zainteresowani ich funkcjonowaniem. Wskaźnik odnowień adresów (tzn. że jego właściciel chciał go dalej utrzymać) w II kwartale wynosił 59 proc. czyli nieznacznie (o 0,5 pkt. proc.) więcej niż kwartał wcześniej. „Czynnik ten jest o tyle istotny, że zachowanie dużej liczby odnowień stanowi bazę, której nadbudową są nowe rejestracje” – czytamy w raporcie NASK „Rynek domen w Polsce Q2 2010” Wynik 1,83 mln adresów oznacza, że Polska nadal zajmuje piątą pozycję w rankingu państw Unii Europejskiej jednak systematycznie zmniejsza dystans do zajmujących czwartą pozycję Włoch, którzy używają 1,93 mln adresów. O ile na koniec I kwartału różnica wynosiła 6,9 pkt. proc. to obecnie jest to już 5,3 pkt. proc. Lider – Niemcy – używają 13,7 mln adresów z rodzimą domeną de. Brytyjczycy mają 8,7 mln domen (. uk). Prawie 4 mln adresów ma niewielka Holandia.

Nasz kraj ma spore szanse przeskoczyć Włochy bo Polacy rejestrują nowe domeny najszybciej w Europie. W ciągu roku przybyło ich 28 proc. W tym czasie depczący nam po nogach Francuzi zwiększyli liczbę domen o 21 proc. (mają ich 1,77 mln). Kolejne rejestry notują dużo niższe przyrosty, np. holenderski – 14 proc. a belgijski i włoski o 13 proc. Liderem rynku, który utrzymuje najwięcej domen z końcówką. pl, pozostaje firma NetArt. Ma 24,41-proc. udział. Zaraz za nim (24,21 proc.) lokuje się Home. pl. Liderzy z kwartału na kwartał tracą jednak dystans do kolejnych firm choć wciąż utrzymują nad nimi ogromną przewagę. Trzeci gracz w zestawieniu AZ. pl kontroluje 10,69 proc. rynku.

Zestawienie wygląda trochę inaczej jeśli bierzemy pod uwagę liczbę nowych rejestracji. Wprawdzie pierwsza trójka nie zamieniła się miejscami ale udziały rozkładają się nieco inaczej. NetArt zarejestrował w II kwartale 25,04 proc. nowych adresów, Home. pl 22,41 proc. a AZ. pl 13,21 proc

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA