REKLAMA
REKLAMA

Technologie

Optimus rozważa kolejne przejęcia

Przedstawiciele Optimusa zapewniają, że szybki zastrzyk finansowy, który giełdowa spółka udziela grupie CDP, wynika z pilnych wydatków związanych z dokończeniem prac nad „Wiedźminem 2”, a nie ze złej kondycji nabywanego przedsiębiorstwa

Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz Optimusa, nie zamierza się pozbywać papierów technologicznej spółki.

Foto: GG Parkiet, Małgorzata Pstrągowska MP Małgorzata Pstrągowska

Optimus podpisał umowę inwestycyjną z właścicielami grupy CDP Investments, do której należy m.in. dystrybutor gier komputerowych CD Projekt.

Na tej podstawie giełdowa spółka przejmie 100-proc. kontrolę nad technologiczną firmą. Optimus odkupi część (22,22 proc.) papierów od obecnych udziałowców CDP. Pakiet będzie kosztował 14 mln zł. Resztę rozliczy nowymi akcjami. Wyemituje 35 mln walorów po cenie emisyjnej 1,4 zł. W czwartek akcje giełdowego przedsiębiorstwa były po 1,58 zł (3,27 proc. więcej niż w środę).

[srodtytul]Kworum zdecyduje[/srodtytul]

Dodatkowo Optimus wypuści dla dwóch obecnych akcjonariuszy (Zbigniewa Jakubasa i Roberta Bibrowskiego) 6,84 mln akcji po 1 zł. Obecnie kapitał zakładowy giełdowej spółki dzieli się na 28,15 mln walorów. – Chcemy niezwłocznie zwołać walne zgromadzenie, które zajmie się sprawą podwyższenia kapitału.

Zależy nam na czasie, dlatego będziemy chcieli zachęcić drobnych udziałowców do licznego stawienia się na walnym zgromadzeniu, żeby uniknąć sytuacji, że zabraknie nam kworum niezbędnego do podjęcia uchwały – mówi Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz Optimusa. Biznesmen kontroluje bezpośrednio i pośrednio 23 proc. papierów tej firmy. Jego zdaniem zgromadzenie powinno się odbyć pod koniec listopada.

[srodtytul]Wsparcie finansowe[/srodtytul]

Jakubas i Bibrowski w ramach przedpłaty za nowe papiery przeleją do soboty 24 października część należności (3,84 mln zł) na konto Optimusa, który następnie przekaże je do CDP jako pożyczkę. Giełdowa spółka już raz wsparła CDP kwotą 3 mln zł. Kolejne 3 mln zł trafi na rachunki tej firmy do poniedziałku 26 października. Do 6 listopada Optimus wesprze producenta gier jeszcze 4 mln zł.

– CDP potrzebuje pieniędzy na dokończenie prac nad grą „Wiedźmin 2”. Projekt jest bardzo zaawansowany, ale wymaga wsparcia – tłumaczy konieczność udzielenia szybkiego zastrzyku pieniężnego Jakubas.

Sygnalizuje, że CDP rozważa również zakup licencji na nowy produkt, co wiązało się będzie ze znacznym wydatkiem. Nie zdradza szczegółów. Zapewnia, że CDP nie ma problemów finansowych. – Spółka zakończy rok na sporym, kilkumilionowym plusie – twierdzi. Deklaruje, że grupa CDP samodzielnie radzi sobie ze spłatą kredytów. – Zadłużenie z tego tytułu spadło z 23 mln zł do 19 mln zł. Do końca roku firma zwróci bankom kolejne 2 mln zł – wskazuje.

[srodtytul]Długoterminowy inwestor[/srodtytul]

W „nowym” Optimusie pierwsze skrzypce będą grali obecni właściciele CDP, mimo że będą kontrolowali tylko połowę podwyższonego kapitału. W trzyosobowym zarządzie przypadną im dwa miejsca. Jeden fotel będzie zajmował reprezentant obecnych akcjonariuszy Optimusa.Jakubas zapewnia, że nie zamierza się wycofywać ze spółki. – Jestem udziałowcem Optimusa od lat. Sprzedaż akcji w momencie, gdy wreszcie mają szanse dynamicznie zyskiwać na wartości, byłaby nierozsądna – tłumaczy biznesmen.

Nie wyklucza, że Optimus będzie dalej powiększał grupę kapitałową. – Mam na oku pewien bardzo ciekawy projekt kapitałowy. Sprawa rozstrzygnie się jeszcze w tym roku. Jestem gotów weprzeć finansowo Optimusa, gdyby okazało się, że będziemy go realizować – podsumowuje.

[ramka][b]Optimus wraca do biznesu[/b]

Giełdowa spółka przez ostatnie kilka kwartałów nie prowadziła działalności operacyjnej. Właściciele nie ukrywali, że szukają nowego pomysłu na biznes. Rozmawiali z wieloma podmiotami, które na plecach Optimusa chciały wejść na warszawski parkiet. Najbardziej zaawansowane negocjacje prowadzone były z Work Service. Związek nie został jednak skonsumowany. Przejęcie CD Projektu oznacza, że Optimus pozbędzie się łatki giełdowej wydmuszki.[/ramka]

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA