REKLAMA
Czytaj e-wydanie
REKLAMA

Budownictwo

Dalekosiężne plany Elany

Elana w ciągu kilku lat zagospodaruje swój 150-ha teren w Toruniu budując park technologiczny i centrum usług logistycznych. Spółka rozwinie też działalność podstawową (produkcja włókien z tworzyw sztucznych) i sprzeda część nieruchomości. To ustalenia kierunkowego planu rozwoju przyjętego przez radę nadzorczą giełdowego Boryszewa (Elana jest jego oddziałem)

Elana chce w ciągu kilku lat postawić park technologiczny i centrum usług logistycznych

Foto: Flickr

- Naszym zadaniem, postawionym przez radę nadzorczą, było zaplanowanie, jak oddział będzie wyglądać do 2016-2017 roku - mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor zarządzający Elany. - Stworzyliśmy koncepcję zagospodarowania terenu, natomiast szczegółowe harmonogramy i plany biznesowe zaprezentujemy radzie pod koniec roku. Jeśli chodzi o finansowanie, mogę tylko powiedzieć że będziemy wykorzystywać fundusze unijne - podkreśla.

[srodtytul]Park technologiczny[/srodtytul]

Planowany park technologiczny to kompleks biurowców, w których siedziby mają mieć m.in. przedsiębiorstwa (np. na potrzeby call center) oraz uczelnie techniczne i lokalne instytucje. Biura mają zajmować docelowo ponad 40 tys. m kw powierzchni użytkowej. W pierwszym etapie, który powinien się zakończyć w 2012 roku kosztem 31 mln zł powstaną dwa budynki: biurowy (5,3 tys. m[sup]2[/sup]) i usługowy (1,3 tys. m[sup]2[/sup]).

- Prowadzimy wstępne rozmowy z firmami oraz uczelniami, które mogłyby tu zlokalizować siedziby kierunków technicznych . Jest z ich strony zainteresowanie - mówi Wiśniewski.

[srodtytul]Centrum logistyczne[/srodtytul]

Na terenie parku ma powstać centrum usług logistycznych, z uwagi na bliskość połączeń autostradowych i kolejowych oraz plany ich rozwoju. - W tej chwili sondujemy rynek i rozmawiamy z firmami, które byłyby zainteresowane korzystaniem z takiego centrum. Na podstawie tych rozmów podejmiemy decyzję co i jak budować - wyjaśnia Wiśniewski. Spodziewa się pierwszych przeładunków za 2,5 roku. Całe centrum miałoby powstać w ciągu pięciu lat. Wartości inwestycji Elana nie ujawnia.

[srodtytul]Osiedle mieszkaniowe i tereny inwestycyjne[/srodtytul]

Część terenu Elany szykowana jest pod projekt deweloperski: osiedle małych bloków mieszkalnych na 420 mieszkań o łącznej powierzchni 23,1 tys. m[sup]2[/sup] - Nie zamierzamy go budować. Stworzyliśmy jego koncepcję i po uzyskaniu zezwoleń sprzedamy cały projekt lokalnemu deweloperowi - mówi Wiśniewski. Elana szacuje możliwe wpływy ze zbycia działki na 12 mln zł brutto. Transakcja jest planowana na przyszły rok.

Oprócz osiedla, pod motek pójdą też tereny przemysłowe - w sumie ponad 40 ha. Wpływy zostaną przeznaczone głównie na spłatę zadłużenia Boryszewa. - Nie chcemy szacować ich wartości, żeby nie zaszkodzić negocjacjom. Trzeba mieć świadomość, że sprzedaż nie nastąpi z dnia na dzień - podkreśla Wiśniewski.

Elana zamierza również rozwinąć działalność podstawową - podwoić produkcję włókien ciętych do 2 tys. ton miesięcznie. Rozważa również uruchomienie produkcji tworzyw biodegradowalnych.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA