Gospodarka

Insignis TFI | Prawie 300 mln zł aktywów bez pomocy dystrybutorów

16 grudnia zakończyła się czwarta emisja certyfikatów inwestycyjnych Insignis FIZ, autorskiego funduszu Grzegorza Witkowskiego i Marcina Petelskiego.

Grzegorz Witkowski, prezes i zarządzający Insignis TFI.

Foto: Archiwum

Portfel pozyskał kolejne 70 mln zł, dzięki czemu teraz zarządza aktywami rzędu 280 mln zł. Nie byłby to może imponujący wynik, gdyby nie to, że Witkowski z Petelskim sprzedają swój produkt własnym sumptem, bez pomocy pośredników. Dzięki temu nie muszą się dzielić opłatą za zarządzanie z dystrybutorami. W rezultacie jest ona o połowę niższa – 2 proc. rocznie plus opłata za sukces – niż w funduszach o podobnym profilu ryzyka. W kontekście dyskusji rozpoczętej właśnie przez Komisję Nadzoru Finansowego nad wdrożeniem w Polsce unijnej dyrektywy MiFIDII przykład Insignis FIZ pokazuje, że jest możliwe niedzielenie się z dystrybutorami opłatami pobieranymi przez TFI, jeżeli stopy zwrotu funduszy bronią się same. Od uruchomienia w czerwcu 2015 r. Insignis FIZ zarobił ponad 25 proc., a od początku tego roku – przeszło 14 proc.

Witkowski nie wyklucza, że mogła to być jedna z ostatnich emisji certyfikatów Insignis FIZ przed dłuższą przerwą. – Stawiajmy na jakość i nie chcemy przesadzić ze skalą działalności. Od początku obiecujemy naszym klientom, że jeśli tylko wartość aktywów zacznie negatywnie wpływać na osiągane przez nas wyniki, zamkniemy fundusz dla nowych wpłat. Ten moment się zbliża – zapowiada Witkowski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.