Analizy

Czy WIG realizuje znów scenariusz z lat 2011–2012?

Sprawdziliśmy, z którą z historycznych fal spadkowych łączy obecną sytuację największe podobieństwo i co z tego może wynikać na przyszłość. Wnioski są ostrożne na krótką metę i optymistyczne, jeśli chodzi o najbliższych kilkanaście miesięcy.

Rys. 1. Co najmniej 25-procentowe zniżki WIG ze szczytów hossy

Foto: Archiwum

Koniunktura giełdowa na warszawskim parkiecie zmienia się w tym roku jak w kalejdoskopie. Po bardzo słabym początku mieliśmy dynamiczną falę zwyżkową trwającą do końca marca, potem jej niemal całkowite skasowanie, a ostatnio ponowne żywiołowe, letnie odbicie. Trzeba jednocześnie pamiętać, w jakim punkcie odbywa się ta huśtawka nastrojów. Ubiegły rok przyniósł dotkliwą falę spadkową, którą według zachodnich standardów spokojnie traktować by można jako bessę (od majowego szczytu do dołka ze stycznia br. WIG zanurkował o prawie 27 proc.!), a w naszych polskich warunkach przynajmniej jako minibessę.

Ubiegłoroczna fala spadkowa nadaje więc obecnej sytuacji specyficzny kontekst, który umożliwia sięgnięcie do historii w poszukiwaniu wskazówek. Zestawiliśmy wszystkie historyczne epizody, w których WIG spadał co najmniej 25 proc. od szczytu. Pomijając pierwsze, pionierskie lata GPW, przypadków takich doliczyliśmy się pięć (ten obecny jest szósty). O co najmniej 25 proc. WIG zniżkował ze szczytów z października 1997 r., marca 1998 r., marca 2000 r., lipca 2007 r. oraz kwietnia 2011 r.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.