W handlu wreszcie rozkwita wiosna

Tegoroczne dane o sprzedaży jak dotąd kształtowały się różnie i nie zawsze zgodnie z oczekiwaniami. W kwietniu sprzedaż była wyraźnie lepsza od prognoz analityków, a to oznacza, że handlowe przedsiębiorstwa mogą dalej napędzać szeroki rynek akcji.

Publikacja: 27.05.2025 06:00

W handlu wreszcie rozkwita wiosna

Foto: Adobe Stock

„Sprzedaż detaliczna miała w kwietniu być dobra, a wyrwała z butów” – napisali na platformie X analitycy Banku Pekao. Nic dziwnego, że inwestorzy chętnie sięgali na początku tygodnia po akcje firm handlowych, choć ogółem tydzień rozpoczął się od szerokich wzrostów na GPW.

Jak podał GUS, sprzedaż detaliczna w ubiegłym miesiącu urosła o 7,6 proc. rok do roku i był to wynik najlepszy od trzech lat. Dane były znacznie lepsze od średniej prognoz ekonomistów w ankiecie „Parkietu” (3,5 proc.). Co więcej, dynamika sprzedaży detalicznej wyszła na plus w ujęciu rok do roku pierwszy raz od stycznia. W okresie styczeń–kwiecień 2025 r. sprzedaż wzrosła o 3,3 proc. w skali roku (wobec wzrostu o 5 proc. w analogicznym okresie 2024 r.). Zgodnie z prognozami ekonomistów to konsumpcja prywatna ma być – obok inwestycji, których ożywienie jednak się opóźnia – głównym silnikiem wzrostu gospodarczego w Polsce w 2025 r. Oczekiwania analityków wskazują, że powinna ona urosnąć w tym roku o około 3 proc.

Czytaj więcej

Handlowe spółki dostały skrzydeł. Mocne dane podkręcają oczekiwania

– Sprzedaż znalazła się w kwietniu na wieloletnim maksimum i jest to niewątpliwie pozytywny sygnał. Co więcej, poprawa nastrojów konsumenckich (w tym zwłaszcza bieżącej skłonności do konsumpcji) sugeruje, że za tak dobrym wynikiem sprzedaży stoi też poprawa fundamentów popytu konsumpcyjnego. Najważniejszym z nich jest przejście od nadzwyczajnego oszczędzania do całkiem standardowego konsumowania z bieżącego dochodu – napisali ekonomiści Banku Pekao.

Czytaj więcej

Najlepszy wynik sprzedaży detalicznej od trzech lat

Pozytywne zaskoczenie wynikami sprzedaży w zeszłym miesiącu utwierdza inwestorów w dobrych perspektywach firm zależnych od nastrojów konsumentów. To jak dotąd jeden z filarów tegorocznych zwyżek szerokiego rynku. Analitycy BM mBanku wskazują, że wyraźnie wyższa od oczekiwań sprzedaż detaliczna w kwietniu najprawdopodobniej podyktowana była większą ilością gotówki, która zostaje w portfelach Polaków. „Jest to efekt m.in. spadku cen benzyny, ale również wolniejszego wzrostu inflacji niż w poprzednich miesiącach” – podano. Według BM mBanku odbicie sprzedaży detalicznej po kilku miesiącach rozczarowań to pozytywna wiadomość dla spółek z sektora konsumenckiego, choć należy pamiętać, że na dynamikę kwietniowej sprzedaży pozytywnie wpłynął efekt Świąt Wielkanocnych. Janusz Pięta, analityk BM mBanku, wskazuje, że w kategorii żywność pozytywna dynamika wolumenu sprzedaży pozostawała w okresie od stycznia do kwietnia na niskim poziomie zaledwie 0,6 proc. rok do roku. – Jeśli pozytywny odczyt z kwietnia utrzyma się w kolejnych okresach, będzie to oznaczać, że konsumenci zaczynają obniżać stopę oszczędności bliżej średnich poziomów notowanych w przeszłości, co byłoby pozytywne dla spółek konsumenckich – podkreśla.

Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić
Analizy rynkowe
Hossa w 2025 r. nie była im pisana. Giełdowi outsiderzy I półrocza
Analizy rynkowe
Rynki wschodzące mocniej przyciągają uwagę inwestorów
Analizy rynkowe
Duże spółki mają miejsce do kontynuacji zwyżek