Analiza fundamentalna to pojęcie bardzo obszerne i ogólne. W pierwszej chwili może się kojarzyć choćby z modnymi obecnie rozważaniami na temat tego, czy światową gospodarkę czeka wychodzenie z recesji według schematu U, a może V, L czy W. Ekonomiści zastanawiają się też np., kiedy banki na świecie zaczną zaostrzać politykę pieniężną i na ile spowoduje to wyprzedaż na rynkach akcji.
Pojmowana w taki sposób analiza fundamentalna jest bardzo popularna, ale niekoniecznie jest to jedyny i najbardziej efektywny sposób podejmowania decyzji o kupnie bądź sprzedaży akcji. Największą wadą takiego podejścia jest ogólnikowość rozważań, które często mają się nijak do sytuacji panującej na rynkach. Jedną z alternatywnych i bardziej konkretnych metod zarabiania na analizowaniu czynników fundamentalnych jest obserwacja tzw. wskaźników wyprzedzających koniunktury, do których należy PMI (wskaźnik menedżerów logistyki publikowany dla Polski i innych krajów przez firmę Markit Economics), który na podstawie ankiet wśród przedsiębiorstw obrazuje kondycję przemysłu.
[srodtytul]Prosta strategia[/srodtytul]
Okazuje się, że bazując na odczytach PMI dla Polski, można w łatwy sposób zbudować strategię inwestycyjną, która wygrywa ze strategią „kup i trzymaj”, polegającą na trzymaniu przez cały czas akcji w portfelu. PMI cechuje się bowiem kilkoma cennymi właściwościami. Wskaźnik ten porusza się – podobnie jak gospodarka – w cyklach. Innymi słowy, po fazie wzrostowej następuje nieuchronnie faza spadkowa, i na odwrót.
Chociaż długość tych faz nigdy nie jest identyczna, to obejmują one zazwyczaj wiele miesięcy. Im dłużej trwa np. faza spadkowa i im głębszy jest spadek PMI, tym większe jest prawdopodobieństwo, że wskaźnik w końcu się odbije i przejdzie do fazy wzrostowej (i na odwrót).Teoretycznie wystarczy więc poczekać, aż dana faza będzie mocno zaawansowana, a później dojdzie do silnego odreagowania PMI. Ponieważ wskaźnik ten jest mocno skorelowany z kursami akcji, reszta jest już prosta – wystarczy albo kupić akcje (gdy rozpoczyna się faza wzrostowa PMI), albo się ich czym prędzej pozbyć (gdy zaczyna się faza spadkowa PMI).