System bankowy wciąż ma czkawkę po Liborze

Amerykański regulator odkrywa kolejne afery powiązane ze sprawą manipulacji stopą Libor. Banki zaangażowane w skandal poniosły małe konsekwencje, ale system jest nieśmiało reformowany.

Publikacja: 05.05.2013 13:00

Szwajcarski bank UBS został jak dotąd najmocniej ukarany za manipulowanie Liborem. Musiał zapłacić ł

Szwajcarski bank UBS został jak dotąd najmocniej ukarany za manipulowanie Liborem. Musiał zapłacić łącznie 1,5 mld USD kar.

Foto: Bloomberg

CFTC, czyli jeden z amerykańskich regulatorów rynków finansowych, natrafił na ślad bliźniaczego skandalu z aferą z manipulacją stopą   Libor. Wzywa na przesłuchania finansistów z 15 dużych banków oraz brokerów z firmy ICAP, podejrzewanych o manipulowanie stopą ISDAfix, która jest punktem odniesienia dla wartego 379 bln USD rynku swapów stóp procentowych.  Swapy te, będące rodzajem kontraktów, w których strony umowy wymieniają się płatnościami odsetkowymi, są kupowane m.in. przez państwa i samorządy z całego świata, by  uzyskiwać mniejsze koszty obsługi długu. Kluczowa stopa ISDAfix jest ustalana w New Jersey przez 20 brokerów z ICAP na podstawie danych dostarczanych przez kilkanaście banków. W niemal analogiczny sposób ustalane są stopy Libor. – To w oczywisty sposób przypomina manipulację Liborem. Ludzie są naiwni, myśląc, że samo dokumentowanie zgłaszanych stóp przez banki wystarczało, by uniknąć manipulacji – twierdzi Darrell Duffie, profesor finansów na Uniwersytecie Stanforda.

Pozostało jeszcze 83% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Na co mogą liczyć deweloperzy, a na co ich inwestorzy?
Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze