10 eksporterów na fali wznoszącej

Z prognoz dla Polski wynika, że eksport wciąż będzie siłą napędzającą naszą gospodarkę. Zapytaliśmy analityków, jak to się przełoży na wyniki i notowania giełdowych eksporterów.

Publikacja: 20.12.2013 13:00

Spółki czerpiące znaczną część swoich przychodów z eksportu w większości przypadków nie mają znacząc

Spółki czerpiące znaczną część swoich przychodów z eksportu w większości przypadków nie mają znaczących problemów z poprawą wyników finansowych.

Foto: Bloomberg

Spółki czerpiące znaczną część swoich przychodów z eksportu w większości przypadków nie mają znaczących problemów z poprawą wyników finansowych. – Eksporterzy na warszawskim parkiecie radzą sobie w tym roku lepiej niż spółki z ekspozycją wyłącznie na lokalny rynek między innymi dzięki temu, że polska gospodarka reaguje z pewnym opóźnieniem na poprawę za granicą. Poza tym w wyniku inwestycji wspieranych w poprzednich latach przez programy unijne, w związku z konkurencyjnymi kosztami pracy, dzięki coraz większemu doświadczeniu międzynarodowemu oraz stabilnym ostatnio kursem walutowym łatwiej zdobywać udziały na zachodnich rynkach, gdzie miejscowe spółki często musiały ograniczać działalność w nierentownych segmentach – wyjaśnia Dominik Niszcz, analityk DM Raiffeisen. Dobrym przykładem są produkujące wyroby z aluminium Kęty. Po trzech kwartałach tego roku spółka wykazała wzrost sprzedaży eksportowej o 21 proc., podczas gdy sprzedaż krajowa skurczyła się w tym samym czasie o 6 proc.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Skorzystaj z promocji i czytaj dalej!

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Analizy rynkowe
Rekordy indeksów z cłami Trumpa w tle. Na ile jeszcze starczy paliwa?
Analizy rynkowe
Finansowanie magazynów energii wciąż ryzykowne dla banków
Analizy rynkowe
Creotech, Scanway i inni. Czyli polskie spółki przed kosmiczną szansą
Analizy rynkowe
Ameryka nie została obsypana porozumieniami handlowymi
Analizy rynkowe
Giełdy wchodzą z optymizmem w kolejne półrocze
Analizy rynkowe
W mijającym półroczu posiadacze krajowych akcji mogli dużo zarobić