Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Walter „John” Williams, założyciel portalu ShadowStats
Rezerwa Federalna z początkiem stycznia zacznie wygaszać trzecią rundę programu ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE). Wbrew ostrzeżeniom części ekonomistów, nie zmusiła jej do tego inflacja, która wciąż pozostaje zdecydowanie poniżej celu. Jak to możliwe?
Ja na ilościowe łagodzenie polityki pieniężnej patrzę nieco inaczej, niż większość ekonomistów, więc nie dziwi mnie, że nie doprowadziło ono do wybuchu inflacji. Program QE ma na celu przede wszystkim zwiększenie płynności w systemie finansowym, który wciąż jest w słabej kondycji. To jest zresztą główne zadanie Rezerwy Federalnej, która jest prywatną korporacją, należącą do banków. Jej inne zadania, takie jak wspieranie gospodarki czy kontrolowanie inflacji, mają drugorzędne znaczenie. Zwłaszcza, że Fed niewiele może w obecnej sytuacji zrobić, żeby podbić inflację i tempo wzrostu gospodarczego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Ostatnie dni na rynkach to raczej dryfowanie indeksów akcji niż przejaw jasnego trendu. W dłuższym terminie oczywiście mamy niemal wszędzie ruchy wzrostowe. Pytanie, czy obecne zagrożenia i dość wymagające wyceny w USA nie wykoleją rynków na jakiś czas.
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.