Tegoroczna dobra sytuacja na rynku akcji i obligacji skarbowych miała ogromne przełożenie na wyniki inwestycyjne funduszy emerytalnych. Nie tylko koniunktura na rynku akcji była dla wielu zaskoczeniem. Także skala hossy na rynku obligacji i będąca jej pochodną rekordowo niska rentowność polskich obligacji skarbowych. Tomasz Bilecki, doradca inwestycyjny w Generali PTE, podkreśla, że pierwszy raz od kilku lat tak znaczący wpływ na wyniki OFE miały właśnie obligacje skarbowe. Jak dodaje, skala wzrostu ich cen zaskoczyła nawet największych optymistów, a odpowiednie pozycjonowanie części dłużnej portfela było jednym z kluczy do sukcesu.
– W 2012 roku wysokie stopy zwrotu można było osiągnąć zarówno na rynku akcji, jak i obligacji. Istotna okazała się odpowiednia alokacja sektorowa. Unikać należało spółek energetycznych, telekomów i firm budowlanych, a w obrębie obligacji przeważać te o najdłuższym terminie zapadalności – mówi Adam Kurowski, dyrektor departamentu zarządzania aktywami AXA PTE.
Jak mówi Piotr Bień, starszy zarządzający akcjami w ING PTE, wśród sektorów, które szczególnie przyczyniły się do dobrych osiągnięć OFE, jest surowcowy na czele z KGHM, ale także spółki chemiczne, w które OFE są mocno zaangażowane, oraz detaliczne, takie jak LPP, NG2.
– Jeśli chodzi o niemiłe niespodzianki, to niewątpliwie należy wskazać dramatyczne pogorszenie się sytuacji niektórych spółek z sektora budowlanego, jednak ich udział w aktywach funduszy emerytalnych był relatywnie niski i nie wpłynęło to znacząco na osiągnięte stopy zwrotu – mówi Tomasz Bilecki.
Allianz najlepszy
Tegorocznym liderem jest fundusz emerytalny Allianz Polska. To nie pierwszy taki przypadek w historii tego OFE. W 2008 r. – najgorszym dotychczas dla OFE – mógł się pochwalić najniższą stratą ze wszystkich podmiotów i też pierwszym miejscem. W ubiegłym roku uplasował się w pierwszej piątce. Jego wynik za ten rok to już prawie 17 proc. (licząc do 12 grudnia). Funduszowi Allianz mocno depcze po piętach fundusz Nordea. W jego przypadku stopa zwrotu wynosi 16,2 proc. Podium zamyka Amplico (16 proc.). Dobrze w tym roku wypadają także największe podmioty, jak Aviva i ING.