Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Paweł Tendera, supervisor w dziale audytu, Deloitte Katowice
Kryzys finansowy i gospodarczy oraz jego wpływ na prognozy gospodarcze powodują, że w wielu branżach przepływy pieniężne generowane przez poszczególne biznesy co do zasady są niższe, niż zakładano w momencie ich nabycia. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że wartość odzyskiwalna aktywów spadnie poniżej ich wartości bilansowej i w konsekwencji powstanie konieczność dokonania odpisów z tytułu utraty wartości. Nie należy zatem się dziwić, że wielkości dokonanych odpisów wartości firmy są obszarem szczególnego zainteresowania zarówno samych inwestorów, jak i publicznych organów nadzorczych. Europejski Urząd Nadzoru Rynków i Papierów Wartościowych (European Securities and Markets Authority – ESMA – europejski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego w Polsce) dokonał przeglądu sprawozdań finansowych za rok 2011 i wyraził zaniepokojenie, że tak niewiele firm giełdowych (głównie działających w sektorze usług finansowych i telekomunikacji) ujęło znaczące odpisy wartości firmy w 2011 roku. Podobny odsetek obserwuje się na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Z przeprowadzonej przez Deloitte analizy sprawozdań finansowych za 2011 rok 40 wybranych spółek z indeksów WIG20 i mWIG40 wynikło, że jedynie 10 proc. analizowanych spółek wykazujących wartość firmy dokonało odpisu w swoich sprawozdaniach finansowych za 2011 rok.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.