Indeks WIG20 pójdzie w dół z powodu dywidend

Indeks największych spółek w tym roku osunął się już o 14 proc. Teraz będzie pod dodatkową presją. Tylko w lipcu spadnie o 30 pkt (1,4 proc.) z powodu obniżenia się cen akcji o wartość dywidend.

Aktualizacja: 11.02.2017 01:17 Publikacja: 10.07.2013 14:00

Kilka spółek w tym roku rozczarowało wysokością płaconej dywidendy. Rynek ukarał je mocną przeceną a

Kilka spółek w tym roku rozczarowało wysokością płaconej dywidendy. Rynek ukarał je mocną przeceną akcji.

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński Jakub Kamiński

Kilka spółek w tym roku rozczarowało wysokością płaconej dywidendy. Rynek ukarał je mocną przeceną akcji. W efekcie ich stopy dywidendy (iloraz dywidendy na jedną akcję i kursu) prezentują się bardzo atrakcyjnie. W tym gronie jest KGHM. W  piątek przypada dzień ustalenia prawa do dywidendy, ale  – zgodnie z harmonogramem rozliczeń transakcji przez KDPW – akcje miedziowego koncernu trzeba było kupić  trzy dni wcześniej. Dziś kurs jest już skorygowany o wysokość dywidendy.

Lipiec: 30 pkt w dół

Obniżenie  się cen akcji o wysokość dywidend nie pozostanie bez wpływu na WIG20. Jest on bowiem indeksem cenowym i przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend. Ponieważ tegoroczne stopy dywidend są całkiem wysokie, duży będzie też wpływ na indeks. Jak wynika z naszych obliczeń, sam KGHM zepchnie WIG20 w dół o blisko 18 pkt. Uwzględniając również inne spółki, dla których dzień dywidendy przypada na lipiec, można oszacować, że tylko z tytułu dywidend WIG20 w tym miesiącu osunie się o blisko 30 pkt. Czy to dużo?  Przy wczorajszej wartości indeksu oznacza to spadek rzędu 1,4 proc. Dla porównania: w samym tylko czerwcu, na fali korekty na światowych rynkach, indeks blue chips stracił 10 proc.

– Generalnie  nie przeceniałbym wpływu odcięcia dywidend na WIG20. Rzadko się zdarza, by spadek ten był rzeczywiście mocno zauważalny. Tak było m.in. w ubiegłym roku, gdy KGHM wypłacał rekordowo wysoką dywidendę – komentuje Robert Brzoza, strateg rynkowy UniCredit CAIB.

Niedoceniany WIG20TR

Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko te firmy, w których dzień dywidendy dopiero przed nami, wówczas można oszacować, że do końca września „zdejmą" one z indeksu ponad 80 pkt, czyli niespełna 4 proc. obecnej wartości. W tym miesiącu zdecydowanie największy wpływ na WIG20 będzie mieć wspomniany już KGHM. Z kolei w sierpniu prawa do dywidendy przyznaje tylko PZU. Jednak z uwagi na wysoką stopę dywidendy, ubezpieczyciel „obniży" WIG20 aż o 22 pkt.

– Niedocenianym indeksem jest WIG20TR, który w odróżnieniu od WIG20 jest tzw. indeksem uwzględniającym całkowitą stopę zwrotu, ponieważ przy jego obliczaniu bierze się również dochody z tytuły dywidend – zwraca uwagę Brzoza.

Okazja do zakupu

Eksperci podkreślają, że korekta z tytułu dywidend ma charakter przejściowy i co do zasady nie powinna wpłynąć na notowania papierów w długim terminie. – Wydaje się zatem, iż powinna być to dobra okazja do zakupów. Niemniej jednak to, jak zachowa się rynek, zależy od panujących w danym momencie nastrojów – mówi Mateusz Hyży, analityk  Grupy Trinity. Dodaje, że pewnym wyznacznikiem mogą być notowania kontraktów, które już teraz dyskontują wypłacaną dywidendę. – Na podstawie różnicy w kwotowaniach indeksu i instrumentu pochodnego można przypuszczać, iż korekta nie powinna być znacząca i wynieść ok. 2,9 proc. – mówi.

Z kolei Brzoza zwraca uwagę, że korekta kursu spółki o wartość dywidendy powoduje, iż robi się ona tańsza, patrząc przez pryzmat wskaźników dla porównywalnych firm. – Dalsze zachowanie się kursu zależy od tego, jaki charakter ma dywidenda w danej spółce. Jeśli jest jednorazowa, to ciężko wnioskować o dalszym zachowaniu się kursu. Jeśli natomiast taka dywidenda ma charakter powtarzalny, to z reguły notowania po pewnym czasie wracają do punktu wyjścia – mówi. Patrząc zatem z  tego punktu widzenia, spadek indeksu związany z wypłacanymi dywidendami może być traktowany jako dobra okazja  do późniejszego odbicia.

Historia pokazuje, że notowania poszczególnych spółek  po odjęciu prawa do dywidendy zachowywały się różnie. Jak wskazuje Raiffeisen, w tym roku poniżej kursu po odcięciu dywidendy  są m.in. Pekao (szczegóły w ramce obok) i Bank Handlowy.

GPW: wyjątkowo wysoka stopa dywidendy

W ostatnich tygodniach nasza giełda ewidentnie odstaje in minus od zachodnioeuropejskich parkietów. Przyczyny? Inwestorzy boją się lokować pieniądze na rynkach wschodzących, a naszej giełdzie dodatkowo szkodzi zamieszanie wokół OFE. Czy spadki indeksu z powodu dywidend zostaną w ogóle przez rynek odnotowane?

– Czynnik ten miał duże znaczenie dla notowań danego dnia. W roku poprzednim np. odcięcie prawa do dywidendy w przypadku  KGHM odpowiadało w dużej mierze za 3-procentowy spadek całego indeksu danego dnia – mówi Hyży. Przyznaje jednak, że trudno wyrokować, jaka sytuacja będzie mieć miejsce teraz. – Z jednej strony mamy niższy poziom dywidend ze spółek Skarbu Państwa w stosunku do poprzedniego roku. Z drugiej ogólnie słabą koniunkturę do inwestowania, co może powodować, iż po odcięciu dywidendy nie będzie bodźców do wygenerowania większych wzrostów – mówi. Przypomina,  iż o wypłaconą dywidendę korygowany jest kurs odniesienia. – A to, jak zachowa się rynek na otwarciu, to już zdecydowanie inna kwestia – mówi.

Akcjonariusze spółek notowanych na GPW nie powinni narzekać na wysokość dywidend. Jak wskazuje UniCredit,  stopa dywidendy jest u nas zdecydowanie wyższa niż na innych parkietach. Dla WIG20 przekracza 5 proc, wobec 2,5 proc. dla amerykańskiego S&P500 oraz 2,8 proc. dla indeksu rynków wschodzących MSCI Emerging Markets.

[email protected]

Kurs może odbić, ale to nie jest reguła

Pytania do Michała Krajczewskiego, analityka Raiffeisen Brokers

Czy w najbliższych tygodniach wpływ obniżenia się WIG20 o wysokość dywidend będzie znaczący? Kiedy odczujemy go najmocniej?

Zgodnie z harmonogramem przyznawania praw do dywidendy, w lipcu kursy akcji pięciu spółek z indeksu blue chipów zostaną skorygowane o dywidendę. Kolejno są to: Bank Handlowy (data dywidendy była 5 lipca), KGHM (12 lipca), PGNiG (20 lipca), PKN Orlen (26 lipca) oraz JSW (31 lipca). Łącznie z WIG20 odjętych może być na skutek tych wypłat ok. 30 punktów. W sierpniu prawa do dywidendy przyznaje tylko PZU (23 sierpnia). Jest to jednak spółka z dywidendą najbardziej wpływającą na indeks. We wrześniu prawa do dywidendy odcinane są od PGE, Bogdanki oraz PKO BP. Łącznie, ze względu na ilościowo wysokie dywidendy z PKO BP i PGE, wpływ ten podobny będzie jak w lipcu, a więc sięga kolejnych 30 punktów.

Jak należy interpretować spadek WIG20 z powodu dywidend? Czy dla inwestorów to zła wiadomość, czy też wręcz przeciwnie – okazja do późniejszego odbicia indeksu?

Z reguły odcięcie praw do dywidendy może być w krótkim terminie traktowane jako okazja inwestycyjna. Jak pokazują przykłady poszczególnych walorów (w tym roku: Tauron, BRE, TP, w roku ubiegłym m.in. PZU, KGHM, PKO BP, Pekao) część z nich rzeczywiście szybko odrabiała spadek związany z odcięciem dywidend – tym samym odbijał także WIG20. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie jest to regułą (w tym roku poniżej kursu po odcięciu są banki Pekao i Handlowy, w ubiegłym roku było to m.in. PGE), a inwestowanie tylko na podstawie tej przesłanki może być błędem. Należy brać pod uwagę sytuację fundamentalną albo techniczną, które mają decydujący wpływ na kierunek ruchu cen akcji.

Zwracamy przy tym uwagę, iż odcięcia dywidend są już uwzględnione w teoretycznym modelu wyceny kontraktów futures oraz opcji na WIG20, przez co wydarzenia te nie mają wpływu na notowania instrumentów pochodnych.

Czy w tym roku w obliczu ostatnich tak znaczących czynników jak proponowane zmiany w OFE, czy też zawirowania na innych rynkach, kwestia dywidend ma znaczący wpływ na WIG20?

Polski parkiet, a szczególnie spółki należące do WIG20, ze względu na swój charakter (spółki państwowe – energetyczne oraz surowcowe plus banki) były postrzegane przez inwestorów zagranicznych głównie poprzez proponowane stopy dywidendy. Wypłata dywidend i oczekiwania co do wypłat są więc ważnymi czynnikami dla blue chipów. Widać to było chociażby w przypadku gwałtownego spadku kursu KGHM po przegłosowaniu dywidendy niższej od prognoz analityków – mimo że była ona wyższa od propozycji zarządu.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?