Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Prof. Dariusz Filar, członek Rady Gospodarczej przy Premierze, były członek Rady Polityki Pieniężnej
Do końca tego miesiąca być może poznamy jedną rekomendację rządu dotyczącą zmian w funduszach emerytalnych. Premier Donald Tusk oczekuje, że na ostatnim posiedzeniu rządu w sierpniu lub na pierwszym we wrześniu będzie znane ostateczne stanowisko resortów pracy oraz finansów dotyczące przyszłości II filara. Pod koniec czerwca szefowie tych ministerstw zaprezentowali raport o OFE. Przedstawili w nim propozycje na wypłaty świadczeń z pieniędzy w nich zgromadzonych – powrót do ZUS osób w wieku przedemerytalnym oraz trzy rekomendacje zmian w funduszach – jedna to likwidacja części obligacyjnej portfela OFE, a dwie pozostałe zakładają w różnych wariantach dobrowolność uczestnictwa w funduszach.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.
Zmniejszenie napięć geopolitycznych oraz większe nadzieje na luzowanie polityki pieniężnej w USA mogą dać paliwo do dalszych zwyżek na wschodzących rynkach akcji. Wiele z tych giełd dało w tym roku bardzo solidnie zarobić inwestorom.
Wyceny największych spółek z warszawskiego parkietu w 2025 roku w wielu przypadkach znacząco urosły, ale większość nie jest oderwana od fundamentów.
Połowa tygodnia przyniosła wyraźny wzrost kursu głównej pary walutowej, a wraz z tym umocnienie złotego. Rynek akcji jest w słabszej formie, ale silny złoty może sprawić, że nabierze wiatru w żagle. O ile napięcia geopolityczne znów nie zdołują wszystkich rynków.